Jednou vetou

Mu Če-in chce opäť komunikovať s KĽDR, obedoval so sestrou Kim Čong-una

Juhokórejský prezident Mun Če-in (tretí sprava ) , Kim Jo-džong (druhá sprava) na spoločnom obede.

Foto: TASR/AP

Juhokórejský prezident Mun Če-in absolvoval v sobotu stretnutie so severokórejskými predstaviteľmi, na ktorom nechýbali ani Kim Jo-džong, sestra severokórejského lídra Kim Čong-una, a vedúci severokórejskej delegácie Kim Jong-nam. Informovali o tom agentúry AP a Jonhap.

Stretnutie začalo krátko po 11.00 h miestneho času v prezidentskom úrade juhokórejského prezidenta v hlavnom meste Soul a po ňom nasledoval spoločný obed. Ďalšie podrobnosti týkajúce sa stretnutia neboli zverejnené. Agentúra AP označila sobotňajšiu schôdzku dvoch znepriatelených krajín za významné diplomatické stretnutie.

Severokórejská delegácia pricestovala do Južnej Kórey, aby sa zúčastnila otváracieho ceremoniálu olympijských hier v Pjongčangu.  Mun Če-in by rád využil zimnú olympiádu ako príležitosť na obnovenie pravidelnej komunikácie so Severnou Kóreou a neskôr by ju chcel zahrnúť do rozhovorov týkajúcich sa vyriešenia medzinárodného problému severokórejského jadrového programu, píše AP.

Kim Jo-džong (30) je prvou členkou rodiny zakladateľa severokórejskej vládnucej dynastie Kim Ir-sena, ktorá navštívila Južnú Kóreu od kórejskej vojny z rokov 1950-53. Na ZOH je členkou delegácie na vysokej úrovni.

Na piatkovom otváracom ceremoniáli Zimných olympijských hier 2018 v juhokórejskom Pjongčangu kráčali severokórejskí športovci spolu s juhokórejskými pod spoločnou modro-bielou vlajkou „zjednotenia“.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule