Musíme odmietnuť spochybňovanie ukrajinského hladomoru, vyhlásil Kiska

Ukrajinský prezident Petro Porošenko víta prezidenta SR Andreja Kisku v Kyjeve 23. novembra 2018

foto: TASR/AP

Je morálnou povinnosťou krajín nezabudnúť na hladomor v 30. rokoch 20. storočia a robiť všetko, aby sa takáto tragédia nikdy nezopakovala. Na prezidentskom fóre pri príležitosti 85. výročia hladomoru na Ukrajine to v sobotu vyhlásil prezident SR Andrej Kiska.

„Musíme jednoznačne odmietnuť každý pokus ospravedlniť tieto smrteľné praktiky, alebo popierať túto udalosť prostredníctvom manipulácie a propagandy,“ dodal.

Kiska: Tešíme sa, keď bude Ukrajina v EÚ a NATO, ide dobrým smerom

Podľa Kisku utrpenie ľudí počas tohto hladomoru nedokáže zachytiť žiadna štatistika. „A žiadna doba nie je dostatočne dlhá na to, aby sme zabudli. Zabudli na matky a otcov, synov a dcéry, starých rodičov a milovaných, ktorí zomreli od hladu len pre kruté a úmyselné rozhodnutie stalinistického Sovietskeho zväzu. Rozhodnutie obetovať milióny ľudí chorej túžbe po moci. Sledoval tým jeden cieľ – zlomiť odhodlanie ľudí chrániť spôsob, akým žili, svoje rodiny a pôdu,“ myslí si slovenská hlava štátu.

Sústrasť Kiska vyjadril aj ďalším národom, ktoré hladomor zasiahol – okrem ukrajinského aj ruský, kazašský, moldavský a bieloruský. Ukrajinský prezident Petro Porošenko vo svojom príhovore zdôraznil, že spôsobenie hladomoru bolo jedným z najväčších zločinov proti ľudskosti.

Ukrajina si pripomína výročie hladomoru z rokov 1932-1933

„Nešlo o prírodnú katastrofu ani tragické okolnosti, išlo o plán kremeľského kabinetu, ako oslabiť ukrajinský národ,“ upozornil. Porošenko tiež na fóre oznámil, že Ukrajina pri tejto príležitosti pošle humanitárnu pomoc rozvojovým krajinám, v ktorých ľudia hladujú. Má isť o Sudán, Konžskú demokratickú republiku a Jemen.

Na fóre sa zúčastnil aj lotyšský prezident Raimonds Vejonis a zástupcovia ďalších krajín – aj z Českej republiky, Moldavska a Poľska. Zahraničné návštevy sa následne presunuli na spomienkovú slávnosť, na ktorej si tisícky Ukrajincov pripomenuli obete hladomoru. Týmto podujatím sa skočila Kiskova pracovná návšteva Ukrajiny.

Môže vás zaujímať

Litovský parlament hlasovaním odobril vládu premiéra Skvernelisa