Jednou vetou

Muž, ktorý autom vrazil do skupiny ľudí a 6 zabil, dostal doživotie

Vodič počas podvečernej dopravnej špičky vrazil do davu chodcov. V Melbourne 21. december 2017

Foto: TASR/AP

Austrálčan, ktorý v roku 2017 nabúral na rušnej nákupnej ulici v centre Melbournu autom do skupiny chodcov a zabil pri tom šiestich ľudí, dostal doživotný trest. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie najvyššieho súdu v štáte Viktória.

Jamesa Gargasoulasa (29) súd odsúdil na doživotie za vraždy, ktorých obeťami sa stali aj novorodenec, ktorý vyletel z kočíka až do vzdialenosti 60 metrov, a desaťročné dievča. „Išlo o jeden z najhorších prípadov masového zabíjania v dejinách Austrálie,“ povedal sudca Mark Weinberg Gargasoulasovi počas vypočúvania pred vynesením rozsudku.

V liste, ktorý Gargasoulas prečítal na súde, trval na tom, že nie je diabol, a spáchanie vrážd dal za vinu „útlaku vlády“. Ďalej povedal, že je mesiáš a konal v mene Boha, akurát že jeho myseľ bola vtedy v „zlom stave“. Gargasoulas má diagnostikovanú paranoidnú schizofréniu, v deň konania súdu však bol schopný vypovedať. K obvineniam sa odmietol priznať.

Video: Auto vrazilo v Melbourne do skupiny siedmich školákov a ženy

Polícia uviedla, že čin nemal teroristické pozadie a páchateľ bol už v minulosti obvinený z domáceho násilia, pričom pred spáchaním zločinu užil drogy.

Gargasoulas bude môcť súd požiadať o prepustenie z väzby v roku 2063, keď bude mať 73 rokov. Predvlaňajší incident v Melbourne bolo jedným z najhorších prípadov vraždenia v austrálskych dejinách od masakru v Port Arthure z roku 1996, keď v juhovýchodnej Tasmánii páchateľ zastrelil 35 ľudí.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi