Jednou vetou

Muž, ktorý vrazil autom do terasy pizzerie, bol vo Francúzsku obvinený z vraždy

Útok si vyžiadal niekoľko obetí. Foto: TASR/AP

Francúzske úrady v stredu predbežne obvinili z vraždy muža, ktorý v pondelok večer autom zámerne vrazil do terasy pizzerie vo francúzskej obci Sept-Sorts a spôsobil tým smrť 13-ročného dievčaťa. Ďalších 13 ľudí utrpelo pri tomto incidente zranenia. Informovala o tom agentúra AP.

Obvinenie prišlo po tom, čo z psychiatrickej expertízy vyplynulo, že 32-ročný podozrivý, ktorého meno úrady neuviedli, spáchal svoj skutok v príčetnom stave a preto môže byť za svoje konanie trestne zodpovedný, uvádza sa vo vyhlásení prokuratúry v meste Meaux.

Prokurátor Éric de Valroger spresnil, že muž čelí obvineniu z vraždy za priťažujúcich okolností, pokusu o vraždu za priťažujúcich okolností a z vedenia motorového vozidla pod vplyvom omamných látok. Zopakoval tiež, že mužove výpovede sú stále „nekoherentné“ a stále nie je jasné, prečo autom zišiel z cesty a vrazil do reštaurácie, kde sa v tom čase – na terase i vnútri – nachádzalo spolu zhruba 30 ľudí. Teroristický čin však prokuratúra vylúčila.

De Valroger na tlačovej konferencii v utorok zverejnil výsledky laboratórnych testov, ktoré svedčia o tom, že podozrivý pred svojím činom konzumoval návykové látky, ale nie alkohol. Užil aj väčšie množstvo liekov proti bolesti.

Muž vyšetrovateľom povedal, že deň pred útokom – uplynulú nedeľu – chcel spáchať samovraždu, pričom užil veľa liekov. Podľa prokurátora sa v pondelok opäť rozhodol pokúsiť si vziať život, ale „iným spôsobom“. Počas výsluchu vyhlásil, že takto „by sa mohol dostať do bezpečia vo väzení“.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie