Jednou vetou

Aktualizované: Muž pobodal ľudí v meste Turku, policajti ho postrelili do nohy

Záchranári a policajti zasahujú v centre fínskeho mesta Turku 18. augusta 2017 po útoku nožom. Fínski policajti dnes postrelili do nohy muža, ktorý v meste Turku ležiacom na juhozápade krajiny pobodal viacero ľudí. 18. august 2017

Foto: TASR/AP

Fínski policajti v piatok postrelili do nohy muža, ktorý v meste Turku ležiacom na juhozápade krajiny pobodal viacero ľudí. Útočníka následne vzali do väzby. Polícia v súvislosti s útokom pátra po ďalších možných páchateľoch, informovala agentúra AP s odvolaním sa na tamojšiu políciu a médiá.

K incidentu došlo v centre mesta na námestí Puutori kde sa tradične konajú trhy. Fínska rozhlasová a televízna spoločnosť YLE informovala, že na mieste ležalo na zemi viacero ľudí.

Polícia ľuďom prostredníctvom sociálnej siete Twitter odporučila, aby sa zdržiavali mimo centra mesta.

Bulvárny fínsky denník Ilta-Sanomat uviedol, že zranených bolo dovedna šesť ľudí – päť žien a jeden muž. Denník ďalej informoval, že muž z dlhým nožom zaútočil na ženu s kočíkom.

Fínsky spravodajský portál finlandtoday.fi s odvolaním sa na očitého svedka incidentu informoval o jednom mŕtvom a piatich zranených. Podľa portálu k útokom došlo až na dvoch trhoviskách – Puutori a Kauppatori. Polícia začala prehľadávať autobusy a vlaky odchádzajúce z centra mesta.

Útok si vyžiadal dvoch mŕtvych

Najmenej dvoch mŕtvych si vyžiadal útok nožom, ku ktorému došlo v piatok. Podľa fínskej rozhlasovej a televíznej spoločnosti YLE o tom v piatok na tlačovej konferencií informovala miestna polícia.

Riaditeľ fakultnej nemocnice v Turku Petri Virolainen ešte skôr uviedol, že hospitalizovaných bolo až osem zranených. Podľa agentúry AP, ktorá sa odvoláva na tamojšiu políciu, je zranených šesť osôb. K útoku došlo v centre mesta v oblasti ohraničenej trhoviskami Puutori a Kauppatori, informovala stanica BBC.

Páchateľa polícia postrelia do nohy a následne vzala do väzby. Polícia v súvislosti s útokom však pátra aj po ďalších možných páchateľoch, ktorí by mohli byť na úteku. Ľudí preto vyzvala, aby sa zdržiavali mimo centra mesta.

Polícia zaistila nôž

Na mieste činu bol zaistený nôž. Kriminálna polícia udalosť v Turku zatiaľ nevyšetruje ako teroristický útok, ale nemôže vylúčiť ani túto možnosť. Polícia uviedla, že zachytili nôž.

Polícia podľa miestnych médií prehľadáva prostriedky mestskej hromadnej dopravy a v oblasti evakuovala aj viacero budov. Preverila aj viacero osôb v neďalekom obchodnom centre, prepojenie nijakej z nich s útokom sa však nepotvrdilo. Zároveň zvýšila počet svojich príslušníkov na letisku v Helsinkách, ako aj na železničných staniciach.

Vláda podľa slov fínskeho premiéra Juhu Sipilu situáciu podrobne monitoruje. Na tlačovej konferencií sa zúčastnila aj ministerka vnútra Paula Risikková, ktorá uviedla, že Fínsko po útoku pristúpi k zvýšeniu bezpečnostných opatrení v krajine.

Pravdepodobne žiaden Slovák neutrpel ujmu

Na slovenskú ambasádu vo Fínsku ani na rezort diplomacie sa v súvislosti s násilným útokom vo fínskom meste Turku doteraz neobrátil žiadny slovenský občan.

Pre TASR to uviedol hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Peter Susko. „Spolu s veľvyslanectvom situáciu naďalej monitorujeme,“ dodal hovorca slovenského rezortu diplomacie.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse