Jednou vetou

Muža, ktorý plánoval útok v Austrálii, odsúdili na vyše 17 rokov väzenia

Milazim Kruezi (uprostred), otec Agima Krueziho, extrémistu, ktorého súd odsúdil za plánovanie samovražedného atentátu.

foto:TASR

Muža, ktorý v Austrálii plánoval spáchať samovražedný atentát, odsúdil v utorok súd v Canberre na 17 rokov a štyri mesiace väzenia. Podľa agentúry DPA o tom v utorok informovali miestne médiá.

Agim Kruezi mal v úmysle vyrábať a na území Austrálie použiť domácky vyrobené výbušniny po tom, ako mu austrálske úrady zabránili opustiť Austráliu a pripojiť sa k jednotkám Frontu an-Nusra v Sýrii.

Dvadsaťpäťročného Krueziho z Brisbane, hlavného mesta štátu Queensland, uznal súd za vinného z prípravy prieniku na územie cudzieho štátu a prípravy alebo plánovania teroristického útoku.

Súd pri vynášaní rozsudku uviedol, že Kruezi je pre verejnosť vážnou hrozbou. Konštatoval tiež, že obžalovaný neprejavil výčitky a neodmietol extrémistické názory.  Podľa sudkyne Rosalyn Atkinsonovej Krueziho k tomu, aby zabíjal a ničil, doviedlo náboženské presvedčenie.

V Taliansku otrávili psa, ktorý zachraňoval ľudí po zemetrasení

Prokurátor Lincoln Crowley pred súdom uviedol, že Kruezi plánoval na verejnom mieste zabiť náhodných okoloidúcich a po útoku „zomrieť ako mučeník“.

DPA napísala, že po tom, ako austrálske úrady Kruezimu v roku 2014 zhabali pas, zaobstaral si desať litrov benzínu a pokúsil sa kúpiť sklenené fľaše s korkovou zátkou, aby z nich vyrobil tzv. Molotovove koktaily. Kúpil si luk a šípy.

Polícia pri prehliadke Krueziho domu v roku 2014 našla poloautomatickú pušku, kukly, mačety, ako aj extrémistickú literatúru a vlajku Islamského štátu visiacu na stene jeho spálne. Kruezi bude mať nárok na prepustenie z väzenia po odslúžení si 13 rokov z vymeraného trestu.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi