Jednou vetou

Muža, ktorý v roku 1968 zastrelil Roberta Kennedyho, dobodal spoluväzeň

NA archívnej snímke z 10. februára 2016 je Sirhán Bišára Sirhán, Palestínčan s jordánskym občianstvom, ktorý v roku 1968 spáchal atentát na amerického senátora Roberta Kennedyho, reaguje počas vypočúvania vo väzenskom zariadení Richard J. Donovan Correctional Facility neďaleko San Diega.

foto: TASR/AP

Muža, ktorý v roku 1968 spáchal atentát na amerického senátora Roberta Kennedyho, dobodal jeho spoluväzeň. Sirhán Bišára Sirhán, Palestínčan s jordánskym občianstvom, ktorý si v kalifornskej väznici odpykáva doživotný trest, bol následne hospitalizovaný.

Podľa príslušných úradov, ktoré cituje denník The Guardian, došlo k incidentu v piatok popoludní miestneho času vo väzenskom zariadení Richard J. Donovan Correctional Facility neďaleko San Diega. „Strážcovia zareagovali rýchlo, väzňa našli s bodnými zraneniami. Muž bol prevezený na ošetrenie do nemocnice mimo väzenského areálu a jeho stav je stabilizovaný,“ uvádza sa v danom vyhlásení.

Francúzsko začalo vyšetrovať sexuálne zločiny proti deťom súvisiace s Epsteinom

Hoci dokument nekonkretizuje, že ide o Sirhána (75), vládny zdroj priamo oboznámený so situáciou pre tlačovú agentúru AP potvrdil, že obeťou je atentátnik. Zdroj prehovoril pod podmienkou zachovania anonymity, citujúc nariadenia súvisiace s ochranou súkromia uväznených osôb.

Útočníka identifikovali a vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie oddelili od zvyšku osadenstva väznice.

Sirhána usvedčili zo smrteľného postrelenia Roberta Kennedyho zo 6. júna 1968 v losangeleskom hoteli Ambassador krátko po tom, ako tento senátor a prezidentský kandidát – brat takisto zavraždeného prezidenta USA Johna Kennedyho – ohlásil svoje víťazstvo v kalifornských primárkach za Demokratickú stranu.

Sirhán ako motív svojho činu uviedol hnev nad Kennedyho podporou Izraela. Sirhána pôvodne odsúdili na trest smrti, avšak o tri roky neskôr mu vzhľadom na zmenu legislatívy štátu Kalifornia trest zmiernili na doživotie.

Proces s Harveym Weinsteinom odložili na január 2020

Množstvo vysokoprofilových trestancov je držaných v ochrannej väzbe, ale Sirhán pred niekoľkými rokmi vedeniu väznice povedal, že chce byť umiestnený v bežnom oddelení. Žiadosť o podmienečné prepustenie z väzenia mu dosiaľ zamietli 15-krát.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia