Jednou vetou

Muža v centre škandálov spojených so Švédskou akadémiou obvinili zo znásilnenia

Jeana Clauda Arnaulta a Katarina Frostenssonová

foto: DW

Francúza Jeana-Clauda Arnaulta, ktorý je v centre škandálov okolo sexuálneho zneužívania a finančných trestných činov, poškodzujúcich povesť Švédskej akadémie, obvinili v utorok vo Švédsku v dvoch bodoch zo znásilnenia ženy v roku 2011. Informovala o tom agentúra AP.

Švédska prokurátorka Christina Voigtová uviedla, že „na trestné stíhanie sú priame a dostatočné“ dôkazy. Voigtová však meno obete nezverejnila, hoci vo Švédsku je to bežné.

Švédska akadémia tento rok neudelí Nobelovu cenu za literatúru

Jean-Claude Arnault, známa postava vo švédskej kultúre, je manželom Katariny Frostensonovej, poetky a dnes už bývalej členky Švédskej akadémie udeľujúcej Nobelovu cenu za literatúru. Arnault (71) popiera všetky zmienené obvinenia i ďalšie tvrdenia o sexuálnom zneužívaní, ktorého sa údajne dopustil. V apríli Švédska akadémia uviedla, že vyšetrovanie, na ktoré najala advokátsku kanceláriu, preukázalo, že došlo k „neprijateľnému správaniu v podobe nechcenej dôvernosti“.

Skupina kongresmanov navrhla Trumpa na Nobelovu cenu

Arnaulta obvinilo zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia 18 žien. Skutky sa mali stať v rokoch 1996-2017 vo Švédsku a v Paríži – v byte, ktorý tam Švédska akadémia vlastní. Manžel poetky Frostensonovej je zodpovedný aj za opakovaný únik mien laureátov Nobelovej ceny za literatúru. Tradíciu, že tieto mená musia zostať v tajnosti, porušoval Arnault od roku 1996.

V dôsledku súčasného škandálu sa už členstva vo Švédskej akadémii vzdalo sedem z jej 18 členov.
S činnosťou Švédskej akadémie sa spájajú aj podozrenia z finančných trestných činov, ktoré už začali vyšetrovať aj švédske úrady.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia