Jednou vetou

Na budúci týždeň odhalia nové zistenia o lietadle zostrelenom nad Ukrajinou

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Medzinárodní vyšetrovatelia zostrelenia dopravného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines nad východnou Ukrajinou v piatok oznámili, že na budúci týždeň odhalia nové zistenia, takmer päť rokov po tragédii.

Príbuzní 298 usmrtených ľudí budú informovaní v stredu 19. júna ako prví, potom bude nasledovať brífing pre médiá, uviedol vo vyhlásení Spoločný vyšetrovací tím (JIT) pod vedením Holanďanov.

Stále nie je jasné, kedy Boeingy 737 Max opäť začnú lietať

Boeing 777 smerujúci z holandského Amsterdamu do malajzijského Kuala Lumpuru zasiahla raketa ruského systému BUK 17. júla 2014, keď sa lietadlo pohybovala nad územím východnej Ukrajiny, ovládanej proruskými separatistami, pripomenula tlačová agentúra AFP.

Holandsko a Austrália v máji 2018 informovali, že raketu vystrelila ruská armádna brigáda. Rusko dôrazne popiera účasť na zostrelení a namiesto toho obviňuje z tragédie Kyjev.

Spoločný vyšetrovací tím oznámil, že na budúcu stredu bude mať tlačovú konferenciu „o vývoji v trestnom vyšetrovaní zostreleného letu MH17“, ale ďalšie podrobnosti tím neuviedol.

„Stretnutiu s médiami bude predchádzať uzatvorené stretnutie s pozostalými. Najprv budú o vývoji informovaní oni,“ dodal tím.

V marci tohto roka viedli Austrália a Holandsko prvé rozhovory s Ruskom o vyšetrovaní. Takmer dve tretiny mŕtvych z tohto osudného letu boli Holanďania, o život prišlo aj 38 Austrálčanov.

Ukrajina obvinila Rusko z imperiálnych praktík

JIT tvoria vyšetrovatelia z Austrálie, Belgicka, Malajzie, Holandska a Ukrajiny. Tím predtým vyhlásil, že bude „starostlivo“ skúmať aj protitvrdenia Moskvy o leteckej katastrofe.

Dodal ešte, že informácie už skôr poskytnuté Ruskom, ako napríklad údajná prítomnosť ukrajinskej stíhačky v blízkosti dopravného lietadla zachytená na radových záberoch, boli „nesprávne“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia