Jednou vetou

Na čele Spoločenstva národov bude stáť princ Charles

Kanadský premiér Justin Trudeau (vpravo)

foto: TASR

Lídri krajín združených v Spoločenstve národov (Commonwealth) schválili návrh britskej kráľovnej Alžbety II., aby ju vo funkcii formálnej hlavy spoločenstva vystriedal jej syn princ Charles. Informovala o tom na svojej webovej stránke spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na zdroje z prostredia Commonwealthu.

Slávnostné zasadnutie najvyšších predstaviteľov 53-členného Spoločenstva národov sa koná na Windsorskom zámku pri Londýne.

Commonwealth vznikol v polovici 20. storočia z Britského impéria, kráľovná Alžbeta je jeho hlavou od roku 1952. Toto voľné združenie zahŕňa 53 nezávislých krajín, z ktorých 16 uznáva britskú panovníčku za hlavu štátu.

Lídri týchto štátov, medzi ktoré patria obrovské krajiny ako India i maličké ako ostrovný štát Tuvalu, preberú v rámci summitu v Británii do piatka témy ako ochrana svetových oceánov či pomoc malým štátom so zvyšovaním kybernetickej bezpečnosti.

Summit hláv Spoločenstva národov sa koná každý druhý rok v inej členskej krajine. Kráľovná, ktorá v sobotu oslávi 92. narodeniny, otvárala v rokoch 1973-2011 všetky takéto stretnutia a v roku 2015 otvorila i summit na Malte.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia