Jednou vetou

Na Cypre otvorili ďalšie dva hraničné priechody

Cyperský prezident Nikos Anastasiadis

foto: TASR/AP

Na Cypre otvorili v pondelok prvýkrát za ostatných osem rokov ďalšie dva hraničné priechody v nárazníkovej zóne kontrolovanej OSN, ktorá rozdeľuje tento malý ostrovný štát v Stredozemnom mori na grécku a tureckú časť. Informovala o tom agentúra AFP.

Na otvorení priechodov ležiacich na opačných koncoch 180 kilometrov dlhej nárazníkovej zóny sa koncom októbra dohodli lídri oboch častí etnicky rozdeleného Cypru – prezident gréckej časti Cypru Nikos Anastasiadis a vodca cyperských Turkov Mustafa Akinci. Obaja politici sa v októbri stretli, aby preskúmali možnosti návratu k rokovaciemu stolu. Rozhovory sú v slepej uličke od júla 2017, keď sa rozhovory na vysokej úrovni vo Švajčiarsku skončili neúspechom.

Otvorením priechodov pri mestečkách Derynia na východe a Lefka na západe ostrova sa celkový počet hraničných priechodov na Cypre zvýšil na deväť.

V Donbase zverejnili výsledky volieb, ktoré Kyjev ani Západ neuznávajú

Priechod pri Derynii, z ktorého vojaci odstránili zátarasy a zhrdzavený ostnatý drôt, otvorili na poludnie miestneho času (11.00 h SEČ), a to aj napriek protestu niekoľkých demonštrantov, ktorí sa pri ňom zhromaždili. Vzápätí tadiaľ pokojne prešli desiatky ľudí. Na priebeh otvorenia dohliadala poriadková polícia i príslušníci OSN.

Opatrenie priechodov privítala i šéfka mierovej misie OSN na Cypre (UNFICYP) Elizabeth Speharová, ktorá uviedla, že to prispeje k väčšej dôvere medzi oboma komunitami.

Cyprus je rozdelený na etnickom základe od invázie Turecka v roku 1974, ktorá bola reakciou na štátny prevrat s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku. Výsledkom najnovšieho kola rokovaní mala byť dohoda o vytvorení federácie tvorenej dvoma územnými celkami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia