Jednou vetou

Na Cypre sa začalo druhé kolo prezidentských volieb

Ilustračné foto

foto: TASR

Cyperskí Gréci si v nedeľu - takmer sedem mesiacov po nevydarenom pokuse o zjednotenie etnicky rozdeleného stredomorského ostrova - volia v druhom kole prezidentských volieb svojho najvyššieho predstaviteľa. Volebné miestnosti sa otvorili už skoro ráno o 06.00 h a zatvárajú sa o 17.00 h SEČ.

Súčasný cyperský prezident, konzervatívny politický veterán Nikos Anastasiadis, by chcel zopakovať svoj triumf nad ľavicovým kandidátom Stavrosom Malasom z roku 2013, keďže už vtedy stáli obaja proti sebe.

Prieskumy najskôr hovorili, že Anastasiadis by mal Malasa v druhom kole s prevahou poraziť, ale Malas v minulotýždňovom prvom kole zaznamenal relatívne dobrý výsledok, čo by mohlo viesť k tesnejšiemu súboju.

Voliči sú však skeptickí, či by ich niekto z nich vedel vyviesť z labyrintu už celé desiatky rokov trvajúcich sporov s cyperskými Turkami. Na území medzinárodným spoločenstvom neuznanej Severocyperskej tureckej republiky sa voľby nekonajú. Nikos Anastasiadis získal v prvom kole 35,5 percenta odovzdaných hlasov, zatiaľ čo Stavros Malas dostal 30,25 percenta. V nedeľňajšom druhom kole sa hlasovacie miestnosti otvorili už o 06.00 h a zatvárajú sa o 17.00 h SEČ.

Cyprus je rozdelený na etnickom základe od invázie Turecka v roku 1974, ktorá bola reakciou na štátny prevrat s cieľom pripojiť tento ostrov ku Grécku. Výsledkom vlaňajšieho kola rokovaní mala byť dohoda o vytvorení federácie tvorenej dvoma územnými celkami, ale rozhovory vo Švajčiarsku sa 7. júla 2017 skončili neúspechom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia