Na domy republikánskych lídrov v Belfaste hodili výbušniny

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Na dom bývalého lídra írskej republikánskej strany Sinn Féin Gerryho Adamsa v Belfaste v noci na sobotu hodili neznámi páchatelia výbušné zariadenia, ktoré spôsobili materiálne škody, ale nezranili nikoho. Informovala o tom spravodajská stanica Sky News.

Rovnakým spôsobil bol napadnutý aj dom Bobbyho Storeyho, predsedu zmienenej strany v Severnom Írsku. Incidenty sa stali po niekoľkých dňoch sprevádzaných násilnosťami v meste Derry, z ktorých polícia viní „Novú IRA“. Vo štvrtok v noci vrhli páchatelia na policajtov dve výbušniny a 74 zápalných fliaš.

Pri izraelsko-palestínskej hranici zastrelili 15-ročného Palestínčana

Podľa polície, ktorá zatkla tri osoby, je „zázrakom“, že nedošlo k zraneniam žiadnych policajtov. Nepokoje trvajú v Severnom Írsku už šesť nocí za sebou. Mnohí z výtržníkov sú mladiství, niektorí ani len tínedžeri.

„Sme presvedčení, že sú za tým násilné opozičné republikánske skupiny,“ vyhlásil šéf severoírskej polície. Vo štvrtok sa v Severnom Írsku konal tradičný pochod oranžistov, potomkov anglických protestantov. Podujatie sprevádzali ojedinelé konflikty. V uplynulých niekoľkých rokoch sa tieto pochody zaobišli bez ťažkostí.

Môže vás zaujímať

Lajčák pozval Pompea na zasadnutie OBSE do Bratislavy