Jednou vetou

Na doživotie odsúdili 151 údajných pučistov v Turecku

Ilustračné foto

TASR

Súd v Turecku odsúdil vo štvrtok na doživotie 151 osôb obžalovaných z účasti na zmarenom pokuse o štátny prevrat v roku 2016, ktorí boli súdení v rámci procesu s tzv. vodcami tohto puču. S odvolaním sa na turecké médiá o tom informovala agentúra AFP.

 Súd v meste Sincan ležiacom v provincii Ankara vymeral 128 osobám doživotné tresty s priťažujúcimi okolnosťami, čo znamená, že si ich budú musieť odpykať v prísnejších väzenských podmienkach. Zvyšným 23 osobám vymeral obyčajné doživotné tresty, informovala súkromná turecká agentúra DHA.

V celkovom počte 151 odsúdených na doživotie je započítaných aj 24 osôb, o ktorých odsúdení informovali svetové agentúry už vo štvrtok na obed. Medzi nimi je napríklad aj bývalý veliteľ vzdušných síl Akin Öztürk a Ali Yazici, ktorý bol vojenským poradcom prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

EÚ a tri pobaltské štáty majú politický plán synchronizácie elektrických sietí

Proces s nimi bol podľa agentúry AP považovaný za hlavný z viacerých, ktoré v Turecku viedli alebo vedú v súvislosti s pokusom o prevrat v noci z 15. na 16. júla 2016. Pri vtedajších násilnostiach prišlo podľa kancelárie tureckého prezidenta o život 248 ľudí, čo nezahŕňa 24 zabitých pučistov.

Turecká vláda tvrdí, že pokus o prevrat vykonali stúpenci moslimského duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho v exile v USA, ktorý akýkoľvek podiel na zmarenom prevrate odmieta.

V prípade pokusu o prevrat sa v Turecku začalo takmer 290 súdnych konaní, z nich 261 sa skončilo uznaním 3239 obžalovaných za vinných, vyplýva z údajov, ktoré turecké ministerstvo spravodlivosti poskytlo agentúre AFP ešte pred štvrtkovými verdiktmi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia