Jednou vetou

Na európskych cestách vlani zomrelo okolo 25.100 ľudí: Pokles voči roku 2017

Ilustračné foto.

Foto: TASR

V roku 2018 zomrelo na európskych cestách okolo 25.100 ľudí, čo je o jedno percento menej ako rok predtým, oznámila vo štvrtok Európska komisia.

Eurokomisia predstavila správu na základe najnovších predbežných údajov o úmrtiach na cestách v krajinách EÚ za rok 2018 – s odkazom, že je potrebné vyvinúť väčšie úsilie, aby bolo možné tragickým prípadom v cestnej premávke zabrániť.

Uvedený počet znamená pokles o 21 percent smrteľných prípadov v porovnaní s rokom 2010 a jedno percento v porovnaní s rokom 2017

Europarlament aj naďalej trvá na skrátení vnútroschengenských hraničných kontrol

S priemerom 49 úmrtí na jeden milión obyvateľov je EÚ regiónom s najbezpečnejšími cestami na svete, zároveň však tieto čísla ukazujú, že Únii sa nedarí napĺňať cieľ, ktorým je znížiť počet úmrtí na cestách do roku 2020 na polovicu. Strategický akčný plán EÚ pre bezpečnosť cestnej premávky bol zverejnený v máji 2018 ako súčasť legislatívneho balíka „Európa v pohybe“.

Eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulcová v správe pre médiá uviedla, že víta každé zníženie počtu úmrtí v cestnej premávke, ako však dodala, už jedna smrteľná nehoda na cestách je neprijateľná. Pripomenula, že EÚ má strategický akčný plán a konkrétne opatrenia v oblasti zavádzania nových bezpečnostných prvkov pre vozidlá a bezpečnosti infraštruktúry, ako aj politický rámec pre budúce desaťročie, pričom hlavnou víziou do 2050 je „nulový stav“, čiže žiadne úmrtia na európskych cestách.

Nové prechodné ciele majú v období medzi rokmi 2020 a 2030 znížiť počet úmrtí na cestách o 50 percent a počet vážnych zranení na polovicu.

Weber v kampani sľubuje voličom silnú, inteligentnú a veľkorysú Európu

Vo väčšine členských štátov EÚ bola vlani miera úmrtnosti na cestách nižšia ako 60 úmrtí na milión obyvateľov. Krajiny s najlepšími výsledkami cestnej bezpečnosti boli Spojené kráľovstvo (28 úmrtí na milión obyvateľov), Dánsko (30), Írsko (31) a Švédsko (32). Pre Slovensko platil stav 46 úmrtí na milión obyvateľov (51 v roku 2017 a 65 v roku 2010).

Krajiny s vyšším ako priemerným poklesom počtu úmrtí na cestách v porovnaní s rokom 2017 boli Slovinsko (pokles o 13 percent), Litva (11 percent), Bulharsko (9 percent) a potom Slovensko a Cyprus (8 percent).

Iba dva členské štáty EÚ vlani zaznamenali úmrtnosť vyššiu ako 80 úmrtí na milión obyvateľov (v roku 2010 ich bolo sedem). Krajiny s najvyššou úmrtnosťou boli Rumunsko (96 úmrtí na milión obyvateľov), Bulharsko (88), potom Lotyšsko (78) a Chorvátsko (77).

EP trvá na potrebe blokovať eurofondy krajinám EÚ, ktoré porušujú právny štát

Tragické nehody na európskych cestách sa podľa správy EK týkali všetkých zraniteľných účastníkov cestnej premávky: chodcov, cyklistov, motocyklistov a starších ľudí, najmä v mestských oblastiach. Komisia upozornila, že pri demografických zmenách a pokračujúcom trende smerom k aktívnej a udržateľnej mobilite sa očakáva, že tieto skupiny budú v budúcnosti predstavovať vyšší podiel účastníkov cestnej premávky a budú si vyžadovať osobitnú pozornosť.

Okrem smrteľných úrazov sa správa exekutívy EÚ zameriava aj na vážne zranených: odhaduje sa, že v prípade každého úmrtia na cestách EÚ bolo vlani vážne zranených ďalších päť ľudí (približne 135.000 osôb).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia