Jednou vetou

Na francúzskom atlantickom pobreží vyplavilo rekordý počet mŕtvych delfínov

Ilustračné foto

FOTO: TASR /AP

Rekordné množstvo mŕtvych delfínov vyplavilo v posledných mesiacoch na francúzskom atlantickom pobreží po tom, ako uviazli v rybárskych sieťach. S odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie francúzskeho pozorovateľského centra Pelagis o tom píše agentúra AFP.

„Pozdĺž pobrežia (Biskajského zálivu) sme našli približne 1200 malých veľrybotvarých cicavcov,“ pričom 90 percent z nich boli delfíny obyčajné, priblížil pre AFP biológ Oliver Van Canneyt.

Pozorovateľské centrum Pelagis v tejto súvislosti ďalej uviedlo, že jeho členovia zaznamenávajú rekordné počty uhynutých delfínov na francúzskom atlantickom pobreží už od roku 2017, pričom varovali, že daný živočíšny druh by mohol v regióne vymrieť.

Fond na ochranu prírody spustil poplach. Toto našli v mŕtvej veľrybe

 Až 85 percent skúmaných zdochlín malo na tele známky náhodného odchytu do rybárskych sietí. Podľa odhadov centra sa v mori nachádza približne trikrát toľko uhynutých jedincov, ako bolo nájdených na pobreží.

Francúzsky minister životného prostredia Francois de Rugy v reakcii na danú situáciu ešte v marci avizoval, že „do konca roka“ predstaví plán, ktorého cieľom by malo byť zníženie úhynu delfínov následkom náhodného odchytu.

Môže vás zaujímať

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných