Jednou vetou

Podozrivé otrasy pri hranici Číny s KĽDR vznikli pri rozbíjaní skál

Ilustračná foto

TASR

Slabé zemetrasenie, zaznamenané v pondelok v oblasti pri hranici medzi Čínou a Severnou Kóreou, bolo spôsobené dvoma výbuchmi, ktoré vyvolali pracovníci závodu na drvenie kameniva. Podľa tlačovej agentúry AFP o tom informovala prostredníctvom siete Weibo samospráva čínskeho pohraničného mesta Chun-čchun.

aktualizované: 21:03

Odpálenie výbušnín zdôvodnila „spracovateľskými potrebami“ miestneho podniku a dodala, že pri explóziách nedošlo k zraneniu osôb alebo poškodeniu budov. Situáciu však v danom čase ďalej „preverovala“.

Čínsky seizmologický ústav uviedol, že k zemetraseniu s magnitúdou 1,3, ktoré vzniklo v nulovej hĺbke, došlo o 19.38 h miestneho času (13.38 h SELČ) v meste Chun-čchun v provincii Ťi-lin ležiacej na hraniciach so Severnou Kóreou. Zatiaľ nie je jasné, čo výbuch spôsobilo.

Severná Kórea obvinila Spojené štáty z neplnenia záväzkov zo summitu Trump-Kim

 Čínske seizmologické stredisko predtým uviedlo, že v Chun-čchune na území severovýchodnej provincie Ťi-lin zaznamenalo o 19.38 h miestneho času (13.38 h SELČ) otrasy s magnitúdou 1,3, ktoré vznikli v nulovej hĺbke. Otrasy v pohraničí môžu byť pritom zdrojom znepokojenia, keďže v uplynulých rokoch bývali prejavom jadrových skúšok v Severnej Kórei.

Správy o pondelkovom zemetrasení nejasného pôvodu sa objavili necelú hodinu po tom, ako bola ohlásená nadchádzajúca cesta čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga do Severnej Kórey.

 

Čínsky prezident tento týždeň navštívi KĽDR, stretne sa s Kim Čong-unom

Vlani Severná Kórea nevykonala žiadne raketové ani jadrové testy, zatiaľ čo severokórejský vodca Kim Čong-un uskutočnil historické summity s lídrami Spojených štátov a Južnej Kórey.

Druhé stretnutie prezidenta USA Donalda Trumpa s Kimom, ktorého dejiskom bol vo februári 2019 vietnamský Hanoj, sa však skončilo predčasne a bez dohody.

 

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia