Jednou vetou

Na hraniciach s Gréckom sa zhromaždilo asi 13-tisíc migrantov

Ilustračné foto

TASR/AP

Na turecko-gréckych hraniciach je najmenej 13-tisíc migrantov, informuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). Zhromaždili sa tam po tom, ako turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu oznámil, že hranice krajiny s Európou sú otvorené.

Erdogan sa Európe aj v minulosti pravidelne vyhrážal tým, že prestane dodržiavať dohodu s úniou z roku 2016, ktorá ho viaže zadržiavať utečencov a migrantov na tureckom území, a zaplaví nimi európske krajiny. Toto je však prvý raz, keď túto hrozbu naozaj demonštruje aj v praxi.

Gréci počas noci použili proti vyše štvortisícovému davu na hraničnom priechode v Kastanies slzný plyn a zábleskové granáty, aby im zabránili preniknúť cez hranice. Námestník gréckeho ministra obrany Alkiviadis Stefanis pre televíziu Skai povedal, že v noci zo soboty na nedeľu zaznamenali asi 9600 pokusov o nelegálne prekročenie hraníc. Všetkým však podľa neho zabránili.

Rozhodnutie Turecka otvoriť hranice, ktoré prvý raz ohlásili vo štvrtok, prišlo v čase zvýšeného napätia medzi Tureckom a Sýriou. V Turecku sa momentálne nachádza okolo 3,5 milióna utečencov zo Sýrie a tiež veľký počet migrantov a utečencov z iných krajín, predovšetkým blízkovýchodných a severoafrických.

Môže vás zaujímať

Premiér Babiš uviedol do úradu nového ministra zdravotníctva