Jednou vetou

Na juhu Ruska otvorili centrum na vydávanie ruských pasov obyvateľom Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin, archívne

foto: TASR/AP

Centrum pre vydávanie ruských pasov obyvateľom takzvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) otvorili v pondelok v meste Novošachtinsk v juhoruskej Rostovskej oblasti.

Táto oblasť susedí s Donbasom, kde boli v roku 2014 vyhlásené samozvané proruské ľudové republiky – Donecká a Luhanská. Informovala o tom agentúra Interfax

Porošenko víta podporu pre Ukrajinu v kauze vydávaniach ruských pasov v Donbase

Predstaviteľ generálneho riaditeľstva pre migračné záležitosti pri ruskom ministerstve vnútra Kirill Alzinov pre Interfax spresnil, že centrum „začína pracovať v testovacom režime.

Dodal, že ak počet žiadostí o vydanie ruského pasu stúpne, ruské úrady počet takýchto pasových centier zvýšia.
Spresnil, že žiadatelia z LĽR získavajú ruské občianstvo v zjednodušenom režime, ktorý stanovuje, že nemusia získať povolenie na prechodný pobyt a ani na trvalý pobyt.

Novozvolený prezident Zelenskyj sľúbil Rusom ukrajinské občianstvo

Interfax ďalej citoval zástupcu vedúceho oddelenia migračných služieb LĽR Ruslana Najdu, ktorý vysvetlil, že obyvatelia LĽR nemusia cestovať do Ruska, aby predložili dokumenty – predložia ich v LĽR a úradne oprávnená osoba ich potom dopraví do Novošachtinska. Doklady je však nutné vyzdvihnúť si osobne.

Rusko začalo s vydávaním pasov pre obyvateľov odštiepeneckých republík vyhlásených na východe Ukrajiny po tom, ako prezident Vladimir Putin 24. apríla podpísal výnos, ktorý dáva obyvateľom niektorých regiónov Doneckej a Luhanskej oblasti Ukrajiny právo získať ruské občianstvo v zjednodušenom režime. Putin neskôr povedal, že Kremeľ zvažuje možnosť rozšírenia takéhoto zjednodušeného postupu pre získanie ruských pasov pre všetkých občanov Ukrajiny.

Môže vás zaujímať

Mark Zuckerberg má osobný majetok v hodnote 100 miliárd dolárov