Jednou vetou

Na konferencii v Kuvajte prisľúbili na obnovu Iraku celkovo 30 miliárd dolárov

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a vpravo kuvajtský emír Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah počas rokovania v Kuvajt City 14. novembra 2017

foto: TASR/AP

Účastnícke krajiny darcovskej konferencie v Kuvajte prisľúbili celkovo 30 miliárd dolárov na pomoc pri obnove Iraku zdevastovaného vojnou s džihádistickou organizáciou Islamský štát (IS). Je to výrazne menej ako 88,2 miliardy dolárov, ktoré požaduje Bagdad, konštatovala v stredu agentúra AP.

Najštedrejší príspevok je od Turecka, ktoré sa zaviazalo poskytnúť Iraku päť miliárd dolárov. Kuvajtský emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh informoval, že jeho krajina poskytne Iraku pôžičku vo výške jednej miliardy dolárov a ďalšiu miliardu vynaloží na priame investície na pomoc pri budovaní Iraku.

Pomoc vo výške miliardy dolárov prisľúbil aj Katar. Saudská Arábia sa zaviazala, že poskytne 1,5 miliardy dolárov a Spojené arabské emiráty uvoľnia 500 miliónov dolárov. Európska únia prispeje na humanitárnu pomoc a stabilizáciu Iraku 400 miliónmi eur, uviedla šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová. Nemecko prispeje 500 miliónmi eur.

Spojené štáty americké, ktoré sú prítomné v Iraku od invázie v roku 2003, na kuvajtskej konferencii neprisľúbili žiadnu sumu, ale plánujú ponúknuť viac ako tri miliardy dolárov vo forme pôžičiek a iného financovania s cieľom pomôcť americkým firmám investovať v Iraku, uvádza AP.

Medzi najviac spustošenými oblasťami v Iraku je mesto Mósul, ktoré iracké sily s pomocou Američanmi vedenej koalície dobyli z rúk IS v júli 2017. Irackí predstavitelia odhadujú, že iba 17 miliárd dolárov je treba na opätovné postavenie budov. Organizácia Spojených národov odhaduje, že len v samotnom Mósule je potrebné opäť vybudovať 40.000 domov. V dôsledku vojny proti IS muselo opustiť v Iraku svoje domovy viac ako päť miliónov ľudí a iba polovica z nich sa vrátila do svojich domovov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia