Jednou vetou

Na medzinárodnom letisku Hongkong sa začal nový protest

Lietadlá parkujú na dráhe po zrušení letov počas protestu demonštrantov na medzinárodnom letisku v Hongkongu 12. augusta 2019

foto: TASR/AP

Stovky prodemokratických demonštrantov sa v utorok popoludní miestneho času zhromaždili na hongkonskom medzinárodnom letisku na ďalšom proteste, píše agentúra AFP.

Letisko v Hongkongu zrušilo v pondelok neodbavené lety po tom, ako sa tam v príletových halách zišlo vyše 5000 protestujúcich.

Polícia v Hongkongu opäť použila proti demonštrantom slzotvorný plyn

Letisko po ochromení v utorok ráno oznámilo, že plne obnovuje svoju prevádzku. Väčšina z protestujúcich odišla krátko po polnoci a v utorok ráno sa tam nachádzalo zhruba 50 demonštrantov. Popoludní sa však aktivisti na základe výzvy znova vrátili do priestorov letiska, aby sa zapojili do ďalšieho protestu.

Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová na utorňajšej tlačovej konferencii znova obhajovala postup polície. Násilie uvedie Hongkong na „cestu bez návratu, uvrhne hongkonskú spoločnosť do veľmi znepokojujúcej a nebezpečnej situácie,“ varovala správkyňa Lamová.

USA vyzvali na nenásilné riešenie krízy v Hongkongu

Polícia podľa jej slov „mala v ostatných dvoch mesiacoch veľmi ťažké obdobie, počas ktorého vymáhala dodržiavanie zákona“, keďže počas posledných desiatich týždňov protivládne protesty pravidelne narušovali dopravu a rozširovali sa aj do obytných zón, uviedla agentúra DPA.

Lamová taktiež odmietla prevziať zodpovednosť za násilné zákroky policajtov proti demonštrantom, ktoré pobúrili organizácie na ochranu ľudských práv.

Letisko v Hongkongu po protestoch obnovilo prevádzku

Mnohí z demonštrantov kritizovali postup polície, ktorá v nedeľu použila proti davu z blízkej vzdialenosti slzotvorný plyn a nesmrtiacu muníciu.

Hongkonské demonštrácie a nepokoje nevykazujú žiadne znaky zoslabenia – ani po dvoch mesiacoch, ako ich vyvolal kontroverzný návrh zákona umožňujúci vydávanie obyvateľov Hongkongu podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína