Jednou vetou

Na obnovu Múzea vylodenia v Arromanches-les-Bains prišlo vyše 100 projektov

Ilustračné foto

zdroj: Pixabay.com

Až vyše 100 projektov prišlo koncom novembra na žiadosť o verejné obstarávanie vo veci rekonštrukcie a rozšírenia Múzea vylodenia vo francúzskej obci Arromanches-les-Bains. Informovali o tom v piatok francúzske regionálne médiá.

Podľa webovej stránky denníka Ouest-France sa projekt v sume približne deväť miliónov eur na obnovu a rozšírenie Múzea vylodenia rozbieha dobre. Súťaž na verejné obstarávanie sa začala v októbri.

Bulharská komisia navrhuje vláde rokovať s USA o nákupe stíhačiek

Projekt má popri rekonštrukcii a rozšírení obsahovať podľa požiadaviek súťaže aj celú scénografiu expozícií. Odborná porota posúdi 102 predložených projektov, z ktorých vyberie štyroch uchádzačov. Ich úlohou bude náčrt budúceho Múzea vylodenia podať na úrovni 21. storočia.

Múzeum, ktoré slávnostne otvoril 6. júna 1954 prezident René Coty, už zostarelo. Ako pri spustení projektu na renováciu priznal riaditeľ Frédéric Sommier, kultúrny stánok sa dostal do stavu ošarpanosti.

V súčasnosti už múzeum nie je schopné prijať viac návštevníkov a ani muzeografia už nezodpovedá novým požiadavkám. Pritom do múzea podľa francúzskych zdrojov ročne zavíta 300.000-400.000 návštevníkov.

Pápež František navštívil pred Vianocami svojho predchodcu

Prvý kameň renovačných prác sa má podľa plánov symbolicky položiť 6. júna 2019 pri príležitosti 75. výročia vylodenia Spojencov.

Renovácia sa má skončiť do roku 2021. Kultúrna inštitúcia však ani počas rekonštrukčných prác nebude úplne zatvorená. Po obnove sa priestor pre verejnosť zväčší na 1200 metrov štvorcových – expozície budú interaktívne, moderné.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia