Jednou vetou

Na omšu s pápežom Františkom prišli ľudia zo 60 krajín sveta

Pápež František sa zdraví s francúzskym mníchom Jeanom-Pierrom Schumacherom, posledným preživším z únosu 7 mníchov z alžírskeho mestečka Tibhirine, v katedrále v marockom Rabate v nedeľu 31. marca 2019. Pápež František priletel v sobotu do Maroka na návštevu, počas ktorej sa má stretnúť s poprednými moslimskými predstaviteľmi krajiny a s migrantmi.

foto: TASR/AP

Približne 10.000 ľudí sa zúčastnilo v nedeľu na verejnej omši, ktorú odslúžil pápež František v Rabate na záver svojej dvojdňovej návštevy Maroka. Väčšinu účastníkov bohoslužby, ktorá sa konala v športovej aréne, tvorili cudzinci pochádzajúci z približne 60 krajín sveta, uviedli tlačové agentúry DPA a AP s odvolaním sa na údaje poskytnuté organizátormi.

Pápež vyzval katolíkov v Maroku na väčší dialóg s moslimami

Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi vyjadril pred prítomnými želanie, aby nikto nemusel žiť v nedôstojných podmienkach alebo odlúčení.

Riešenie konfliktov, ktoré vznikajú z odlišností medzi ľudí, podľa neho nemôže spočívať vo vynucovaní jednotnosti ani v „tichom“ vytiesňovaní okrajových skupín.

František vo väčšinovo moslimskom Maroku, kde tvoria katolíci menej než jedno percento obyvateľstva, varoval v tejto súvislosti pred „krátkozrakým, rozdeľujúcim myslením“.

Hoci je pápež zo svojich ciest zvyknutý aj na väčšie podujatia, záverečná bohoslužba v Maroku mala podľa vyhlásenia Vatikánu historický rozmer.

Marockí konvertiti na kresťanstvo dúfajú, že návšteva pápeža prinesie zmenu

Údajne totiž išlo o najväčšiu omšu, akú doteraz katolíci slávili na území tejto krajiny. V Maroku nebola túto nedeľu odslúžená žiadna iná omša, pripomenula DPA.

František pricestoval do Maroka na pozvanie tamojšieho kráľa Muhammada VI. Hlavným cieľom návštevy bolo podporiť dialóg medzi náboženstvami a zlepšiť vzťahy katolíckej cirkvi s ostatnými vierovyznaniami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia