Jednou vetou

Na ostrove White Island zrejme nikto neprežil

Na leteckej snímke je malý ostrov White Island na Novom Zélande po výbuchu sopky 9. decembra 2019

foto: TASR/AP

Nikto pravdepodobne neprežil pondelňajšiu erupciu najaktívnejšej novozélandskej sopky White Island. Nezvestných je približne 50 ľudí. S odvolaním sa na odhady úradov a záchranárov o tom informovala televízia Sky News.

Úrady medzičasom potvrdili piatich mŕtvych. Ich počet môže byť napokon omnoho vyšší. Medzi obeťami sú okrem obyvateľov novozélandského ostrova aj zahraniční turisti, ktorí sa v čase erupcie v postihnutej lokalite nachádzali. Iba niekoľko minút pred erupciou bolo na okraji sopečného krátera vidieť viacero ľudí.

Erupcia sopky na Novom Zélande zabíjala: Počet obetí sa môže zvýšiť

Doposiaľ sa podarilo zachrániť 23 ľudí, vrátane piatich, ktorí zomreli. Niektorí z hospitalizovaných utrpeli vážne popáleniny. Záchranné práce neskôr pre hroziace riziko pozastavili.

Úrady nasadia v utorok skoro ráno miestneho času drony a ďalšiu pozorovaciu techniku, aby „vyhodnotili“ situáciu na ostrove.
Na mieste okrem zdravotníkov zasahovali vrtuľníky a jednotky novozélandskej armády.

Výbuch sopky v súostroví Tonga vytvoril nový ostrov

Tamojší predstavitelia sa snažia nájsť nezvestné osoby na základe zoznamu pasažierov výletnej lode s názvom Ovation of the Seas. Mnohí z nich totiž prišli na ostrov práve z nej. Zatiaľ sa nepodarilo nadviazať kontakt s nikým z nich.

Malý neobývaný ostrov White Island (Whakaari) sa nachádza zhruba 50 kilometrov od pobrežia novozélandského Severného ostrova a je obľúbeným cieľom turistických výprav. K výbuchu došlo o 14.11 h miestneho času (o 02.11 h SEČ).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia