Jednou vetou

Na pamiatku obetí hromadnej tlačenice vyhlásili trojdňový smútok

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Iracké úrady vyhlásili v stredu trojdňový smútok na pamiatku 31 pútnikov, ktorí prišli o život počas utorkovej davovej paniky v meste Karbalá. Informovala o tom agentúra AP.

V Karbale sa v utorok konali oslavy šiitského moslimského sviatku ašúra, ktorých sa zúčastnili desaťtisíce šiitských moslimov. Z doteraz neznámych príčin došlo v dave pútnikov k hromadnej tlačenici. Zomrelo pri nej 31 ľudí a ďalších najmenej 100 utrpelo zranenia.

FOTO A VIDEO: Pred 18 rokmi zaútočili islamskí teroristi na ciele v USA

Do Karbaly, ktorá sa nachádza približne 80 kilometrov južne od irackej metropoly, po tragédii pricestoval aj iracký premiér Ádil Abdal Mahdí.

Miestne úrady v stredu uviedli, že väčšina zranených už bola medzičasom prepustená z nemocníc. Deviati sú však stále v kritickom stave. O vyhlásení trojdňového smútku rozhodol guvernér provincie Karbalá Násif Chatábí.

Ašúra sa vzťahuje k bitke z roku 680 práve pri meste Karbalá (ležiacom na území dnešného Iraku), ktorá dala základ schizme medzi vyznávačmi islamu a nepriateľstvu medzi nimi.

Zomrel bývalý prezident Habibie, ktorý umožnil demokratické reformy

Ultrakonzervatívne sunnitské skupiny tvrdia, že šiiti sú neveriaci, ktorí si zaslúžia smrť. Vždy preto panujú obavy, že sunnitskí extrémisti zneužijú masové zhromaždenia pri príležitosti sviatku ašúra na útoky proti šiitom.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína