Na parížskej Notre-Dame obnovili čistiace a spevňujúce práce

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Do parížskej katedrály Notre-Dame, spustošenej ešte v apríli požiarom, sa v pondelok vrátili špecialisti, ktorí po takmer mesiaci obnovili práce zamerané na jej zaistenie. Informuje o tom agentúra AP s tým, že experti mali na sebe ochranný odev vrátane jednorazovej spodnej bielizne.

Čistiace práce na katedrále boli totiž takmer pred mesiacom prerušené pre obavy z vysokej koncentrácie olova.

Čistiace tímy zároveň v pondelok dôkladne čistili – zametali, kropili a vysávali – okolité ulice, aby z nich týmto spôsobom odstránili akékoľvek olovo, ktoré sa uvoľnilo pri aprílovom požiari katedrály. Agentúra AFP píše, že tieto dekontaminačné práce v okolí katedrály sa začali ešte minulý týždeň.

Práce na samotnej katedrále Notre-Dame sa podľa vyjadrenia francúzskeho ministerstva kultúry obnovili v pondelok v súlade s prísnymi bezpečnostnými opatreniami platnými pre kamenárov, čističov i vedcov, ktorí sa na nich podieľajú. Opatrenia zahŕňajú jednorazové oblečenie, povinné sprchovanie i novú dekontaminačnú zónu a majú zaistiť, aby mimo katedrály nedošlo k nijakému znečisteniu.

Okolie katedrály Notre-Dame sa pripravuje na dekontamináciu

Robotníci momentálne z katedrály vynášajú nebezpečné úlomky a snažia sa ju spevniť. Ide o prvý krok v rámci prípravy krehkej pamiatky na následnú niekoľkoročnú a finančne nákladnú renováciu.

Agentúra AFP s odvolaním sa na ministerstvo kultúry informuje, že práce na katedrále sa opätovne začali v pondelok o 07.00 h SELČ, pričom do nich bolo zapojených približne 50 ľudí. Rezort kultúry zároveň varoval, že katedrále stále hrozí zrútenie.

Pri požiari z 15. apríla sa uvoľnilo do ovzdušia veľké množstvo olova, keďže krov gotickej katedrály Notre-Dame a štíhla veža, ktorých časti zhoreli alebo sa zrútili, obsahovali stovky ton tohto kovu. V okolitom ovzduší bola následne zistená mimoriadne vysoká koncentrácia častíc olova, ktoré sa následne usadili na povrchoch ulíc a budov. Na katedrále pozastavili ešte 25. júla čistiace práce z dôvodu, že nebolo vykonaných dosť dekontaminačných opatrení, aby sa šíreniu olova zabránilo.

Architekt poverený obnovou Notre-Damu vidí v horúčavách hrozbu

Občania parížske úrady obviňovali z bagatelizovania možného rizika otravy olovom, a to aj napriek tomu, že ministerstvo kultúry ich uisťovalo, že bezpečnosť v tomto smere je jeho najvyššou prioritou. Katedrálu nedávno navštívil vládny zmocnenec pre parížsky región, prefekt Michel Cadot, a obnovenie prác schválil.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron po požiari prisľúbil zrenovovať Notre-Dame do piatich rokov, čo však mnohí odborníci považujú za nereálne. Ministerstvo kultúry zároveň informovalo, že samotné renovačné práce sa nezačnú skôr než nadchádzajúci rok.

Môže vás zaujímať

Bavorsko žiada predĺženie kontrol na hraniciach s Rakúskom