Jednou vetou

Na Porošenka a Zelenského by sa mohlo prísť pozrieť na štadión 60.000 ľudí

Úradujúci ukrajinský prezident a prezidentský kandidát Petro Porošenko reční v kyjevskom Národnom športovom komplexe Olimpijskyj pred blížiacim sa druhým kolom prezidentských volieb v nedeľu 14. apríla 2019.

foto: TASR/AP

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov očakáva, že debatu ukrajinských prezidentských kandidátov Petra Porošenka a Volodymyra Zelenského v národnom športovom komplexe Olimpijskyj v Kyjeve by si mohlo prísť pozrieť približne 60.000 ľudí.

„Očakávame, že približne 60.000 ľudí príde podporiť kandidátov a vypočuť si debatu,“ uviedol v stredu Avakov, ktorého citovala agentúra TASS.

Server, na ktorom sa predávali lístky na duel Zelenskyj-Porošenko, padol

Podľa ministra bude bezpečnosť na štadióne a v okolí zaisťovať približne 10.000 policajtov.

Debata sa bude konať na štadióne 19. apríla o 19.00 h miestneho času (20.00 h SELČ). Predchádzalo tomu v utorok podpísanie trojstrannej dohody – medzi správcom štadióna a štábmi oboch kandidátov.

Zelenského tím deklaroval, že vstup na štadión bude bezplatný. Otvorenou otázkou je stanovenie počtu prívržencov toho-ktorého kandidáta.

V prvom kole prezidentských volieb, ktoré sa konalo 31. marca, nezískal ani jeden z 39 kandidátov podporu viac ako polovice zúčastnených voličov. Dvaja najúspešnejší kandidáti — Zelenskyj (získal 30,24 percenta hlasov) a Porošenko (15,95 percenta hlasov) — sa tak stretnú 21. apríla v druhom kole.

Porošenko v Berlíne: Ukrajina je pripravená brániť Európu pred Ruskom

Podľa prieskumu Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie (KIIS), zverejneného v utorok, je 72,2 percenta respondentov, ktorí majú v úmysle odovzdať hlasovacie lístky a už si vybrali svojho kandidáta, pripravených hlasovať za Zelenského. Úradujúceho prezidenta Porošenka mieni podporiť 25,4 percenta respondentov.

Prieskum verejnej mienky sa uskutočnil od 9. do 14. apríla. Zúčastnilo sa na ňom 2004 respondentov s hlasovacím právom. Štatistická chyba nepresahuje 3,3 percenta, dodal UNIAN.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia