Jednou vetou

Na proteste proti prezidentovi v Alžírsku došlo k zrážkam s políciou

Ilsutračné foto

foto: Pixabay.com

V alžírskom hlavnom meste vypukli v piatok potýčky medzi bezpečnostnými zložkami a demonštrantami, ktorí protestovali proti prípadnému piatemu funkčnému obdobiu úradujúceho prezidenta Abdala Azíza Butefliku. Informuje o tom agentúra AP.

Podľa očitého svedectva reportérov agentúry AP poriadková polícia nasadila slzotvorný plyn a vytvorila bezpečnostný kordón po tom, ako sa demonštranti snažili dostať k vstupu prezidentského paláca. Demonštranti reagovali hádzaním kameňov.

Na piatkovom proteste sa zúčastnili stovky ľudí napriek tomu, že v alžírskej metropole platí zákaz protestov. Účastníci demonštrácie sa zhromaždili v meste aj pri známej budove pošty.

K zásahu bezpečnostných zložiek došlo po tom, ako sa niektorí demonštranti presunuli pred prezidentský palác vzdialený štyri kilometre. Policajti zadržali niekoľko osôb. Oficiálny zákaz konania protestov začal v Alžíri platiť v roku 2001. Vo februári 2018 sa na rovnakom mieste snažili protestovať tisícky začínajúcich lekárov.

Mayová sa stretne s Tuskom, „dohodu v púšti“ však nedosiahne

 Aktivisti vyzvali na celoštátny piatkový protest proti Buteflikovi prostredníctvom sociálnych sietí. Demonštranti vyšli do ulíc aj ďalších miest v krajine vrátane druhého najväčšieho mesta Oran. Buteflika, ktorý je pri moci od roku 1999, má 81 rokov, pohybuje sa už len na invalidnom vozíku a od mozgovej príhody v roku 2013 sa na verejnosti objavuje len veľmi zriedka.

Prezidentské voľby sa budú konať 18. apríla.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba