Jednou vetou

Na protestoch katalánskych separatistov došlo k zrážkam s políciou

Ilustračné foto.

Foto: TASR/AP

Účastníci generálneho štrajku, presadzujúci oddelenie Katalánska od Španielska, blokovali vo štvrtok hlavné cesty a železničné trate v tomto regióne na severe krajiny. Ako informovala agentúra AP, došlo tam aj k zrážkam s políciou.

Policajti uviedli, že zadržali štyri osoby, keď pri pokuse o rozpustenie skupiny demonštrantov blokujúcich dopravu narazili na odpor. Záchranári na mieste ošetrili celkovo 22 ľudí s drobnými zraneniami.

Počet obetí požiaru v Dháke znížili na 67

Pri zrážkach s účastníkmi protestu sa zranilo aj 12 policajtov. Demonštranti na nich hádzali kamene a na niektorých diaľniciach pálili pneumatiky.

Generálny štrajk zorganizovali odbory pracovníkov a študentov zasadzujúcich sa o nezávislosť Katalánska. Požadovali zlepšenie sociálnej politiky – vrátane 35-hodinového pracovného týždňa – a vyššiu minimálnu mzdu.

Protesty boli tiež odrazom hnevu na Španielsko za to, že súdi viacerých separatistov, ktorí v roku 2017 presadzovali katalánsku nezávislosť.

Katalánske dopravné úrady uviedli, že narušená bola doprava na hlavných komunikáciách v Barcelone, ako aj viacerých diaľniciach a železničných tratiach v iných častiach regiónu.

Prezident Maduro nariadil uzavretie hranice s Brazíliou

Študenti usporiadali v Barcelone neskôr v priebehu dňa pochod, na ktorom sa podľa polície zúčastnilo 13.000 ľudí.

Proseparatistická organizácia Katalánske národné zhromaždenie (ANC), ktorej protestným sloganom bolo „Sebaurčenie nie je zločin“, naplánovala na štvrtok separátny pochod.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína