Jednou vetou

Na protestoch vo Francúzsku sa zúčastnilo odhadom 66-tisíc „žltých viest“

Demonštranti stoja na bulvári Champs-Elysees v Paríži počas protivládnych protestov tzv. žltých viest

foto: TASR/AP

Na sobotňajších protivládnych protestoch "žltých viest" vo Francúzsku sa podľa bilancie z 18.00 h SEČ zúčastnilo odhadom 66.000 osôb. Je to o polovicu menej ako pri protestoch spred týždňa, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na francúzske ministerstvo vnútra.

Ministerstvo konštatovalo, že v tom istom čase minulý víkend narátali 126.000 protestujúcich z radov takzvaných „žltých viest“, ktorí sú takto označovaní podľa žiarivo žltých bezpečnostných viest, čo majú na sebe.

V Paríži viac ako 8000 nasadených policajtov prevýšilo počtom 2200 protestujúcich, ktorých popoludní spočítali miestne úrady na uliciach hlavného mesta. Došlo k zatknutiam 168 osôb, čo je oveľa menej ako približne 1000 zatknutých z minulej soboty.

Zhromaždenia na svetoznámej triede Champs-Élysées a na námestí Place de l’Opéra boli väčšinou pokojné, i keď na niektorých miestach sa situácia vyhrotila a polícia musela zasahovať použitím slzotvorného plynu.

Francúzsky prezident si v Štrasburgu si uctil obete útoku

Protesty „žltých viest“ neprestávajú napriek tomu, že prezident Emmanuel Macron v pondelok avizoval zvýšenie minimálnej mzdy o 100 eur, oslobodenie príjmu za prácu nadčas od daní, ako aj opatrenia na podporu seniorov s dôchodkom nižším ako 2000 eur. Požiadal tiež firmy, aby svojim zamestnancom vyplatili koncoročný bonus, ak im to ekonomická situácia umožňuje.

Francúzske médiá v sobotu informovali, že do ulíc francúzskych miest vyšli aj poslanci vládnej strany Republika v pohybe (LREM), aby „žltým vestám“ vysvetľovali opatrenia oznámené Macronom.

Podľa francúzskych médií v tábore žltých viest došlo k rozkolu: kým ich umiernená časť vyzýva na „prímerie“ a začatie dialógu, radikálna časť chce pokračovať v pouličných protestoch a dosiahnuť ďalšie sociálne a ekonomické výhody.

Protesty žltých viest majú menej účastníkov; vyžiadali si siedmu obeť

Francúzske médiá súčasne informovali, že počet ľudí, ktorí vo Francúzsku prišli o život v súvislosti s protivládnymi protestmi, sa zvýšil na sedem.

Siedmou obeťou je Belgičan, ktorý si pri šoférovaní nevšimol cúvajúci kamión a narazil doň. K nehode došlo v piatok podvečer v blízkosti francúzsko-belgickej hranice, kde „žlté vesty“ postavili zátarasy.

Viac ako 1400 ľudí utrpelo zranenia od 17. novembra, keď sa protesty začali, dodáva AFP.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie