Na protesty „žltých viest“ vo Francúzsku prišlo okolo 84-tisíc ľudí

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Francúzske ministerstvo vnútra v sobotu večer informovalo, že na protestných zhromaždeniach organizovaných hnutím tzv. žltých viest sa v celej krajine zúčastnilo okolo 84.000 ľudí. Zadržaných bolo 244 osôb. Minister vnútra Christophe Castaner v tejto súvislosti ocenil, že "zodpovednosť zvíťazila nad pokušením" vyvolať konfrontácie s políciou.

Ani v Paríži, kde sa v uplynulé víkendy odohrávali výtržnosti a dochádzalo k ničeniu majetku, nedošlo podľa neho k vážnejšiemu incidentu. Potýčky medzi demonštrantmi a políciou sa však odohrali aj dnes.

Najviac účastníkov mal v sobotu práve pochod ulicami centra Paríža, kde sa zišlo 8000 ľudí. Stovky ľudí demonštrovali proti vláde aj v mestách Bourges (6700), Toulouse (5500), Bordeaux (4500), Caen (3000) a v Marseille (2700).

Účasť na protestoch „žltých viest“ bola vyššia, opäť došlo k násilnostiam

Oficiálne údaje o počte účastníkov protivládnych protestov, ktoré zverejňuje ministerstvo vnútra, organizátori zhromaždení a pochodov spochybňujú. Vzhľadom na to, že hnutie žltých viest nemá žiadnu organizačnú štruktúru, však nie sú schopní poskytnúť vlastnú bilanciu.

Spravodajská televízia BFM vo svojom vysielaní konštatovala, že vyššia účasť na dnešných zhromaždeniach potvrdila tendenciu smerom k zosilneniu mobilizácie aktivistov a sympatizantov hnutia žltých viest, ktorá pred Vianocami a na prelome rokov ochabla.

Výbuch v Paríži si vyžiadal tretiu obeť – turistku zo Španielska

Protesty vo Francúzsku vyvolal v polovici novembra 2018 zámer vlády zvýšiť od januára dane z pohonných hmôt.
Vláda nakoniec ustúpila a ceny paliva nezvýšila, ale protestujúci vyjadrili ďalšie požiadavky vrátane rozsiahleho znižovania daní, zvyšovania miezd a zavedenia mechanizmu pre občanov žiadajúcich referendá o závažných témach.

Francúzske protestné hnutie súčasnosti je pomenované podľa svojho viditeľného a ľahko spoznateľného symbolu – reflexných žltých viest, ktoré si jeho účastníci na demonštrácie obliekajú na odev.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie