Jednou vetou

Na protivládny protest v uliciach Ríma prišli desaťtisíce ľudí

Ilsutračné foto

foto: Pixabay.com

Desaťtisíce ľudí vyšli v nedeľu do ulíc talianskej metropoly Rím, aby sa zúčastnili protivládnej demonštrácie, informuje agentúra DPA.

Stúpenci stredoľavicovej Demokratickej strany (PD), ktorá utrpela v marcových parlamentných voľbách prehru, sa zhromaždili v centre Ríma na námestí Piazza del Popolo.

„Ďakujeme všetkým! Toto je námestie demokratického prebudenia,“ napísala na sociálnej sieti Twitter opozičná PD, čím reagovala na nedeľňajšiu účasť na rímskom námestí.  PD v marcových voľbách dosiahla rekordne nízky výsledok 18,7 percenta. Odvtedy prieskum ukázal pokles jej podpory u voličov.

Teplovzdušný balón v Nemecku narazil do vedenia vysokého napätia

Líder PD Maurizio Martina počas záverečného prejavu na pódiu zaútočil na vládnucu populistickú vládu, zloženú z pravicovej strany Liga Severu (LN) a protisystémového Hnutia piatich hviezd (M5S). Martina kritizoval návrh rozpočtu vlády s tým, že krajinu nazval „banánovou republikou“.  

Podpredseda vlády a líder M5S Luigi Di Maio v predvečer nedeľného pochodu uviedol, že protestovať proti vláde, ktorá zavádza zníženie daní či rozšírenie dôchodkových práv, „nie je veľmi rozumné“. DPA pripomína, že napriek kritike sa talianska vláda teší vysokej popularite a predpokladá sa, že jej návrh rozpočtu uspokojujúci davy ešte viac jej popularitu posilní.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia