Na ruskej družici Spektr-R pracuje aj spektrometer z ústavu SAV v Košiciach

Ilustračné foto

TASR

Teleskop v Spojených štátoch zaznamenal vyžarovanie z jedného z vysielačov ruského vesmírneho rádioteleskopu na palube družice Spektr-R, ktorý stále vysiela svoj signál, ale ruskí vedci ho od minulého piatka nedokážu riadiť.

Ako v pondelok s odvolaním sa na zdroje z ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos informovala agentúra Interfax, zachytenie žiarenia vysielača vedeckých dát zo Spektra-R nepriamo potvrdzuje hypotézu, že palubné systémy ako celok fungujú v súlade s vloženými pokynmi.

V pondelok po 19.00 h moskovského času, keď bude Spektr-R v dosahu teleskopov na území Ruska, sa budú tamojší vedci opäť pokúšať o obnovenie spojenia s ním po veliteľskej línii. Riaditeľ Astrokozmického centra ruskej Akadémie vied, akademik Nikolaj Kardašov, v nedeľu spresnil, že Spektr-R nereaguje okrem iného ani na povel na aktivovanie antény.

Ruským vedcom sa nedarí obnoviť kontrolu nad vesmírnym teleskopom Spektr-R

Kardašov informoval, že ak sa spojenie so Spektrom-R nepodarí obnoviť, celý projekt bude ukončený. Interfax s odvolaním sa na zdroje v Roskosmose dodal, že paralelne s pokusmi o obnovenie komunikácie s družicou Spektr-R pokračujú prípravy na vypustenie novšieho typu orbitálneho observatória série Spektr – Spektr-RG. Ide o jednu z priorít Roskosmosu pre rok 2019, uviedol zdroj v agentúre pre Interfax.

Zariadenie Spektr-R je súčasťou medzinárodného projektu RadioAstron. Astrofyzikálne pozorovania v jeho rámci sa vykonávajú pomocou pozemných rádiových teleskopov, ktorých je na Zemi viac ako 40, a orbitálneho observatória Spektr-R.

Čína dostihla významné vesmírne agentúry

Družicu Spektr-R vypustili v roku 2011 a svoju odhadovanú životnosť prekročila už o tri roky. Ako v pondelok informoval Ján Baláž z Oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach, na tejto družici pracuje aj spektrometer kozmických energetických častíc MEP-2 z košického Ústavu experimentálnej fyziky SAV, a to od jej štartu v roku 2011.

Spektrometer MEP-2 podľa Baláža poskytol množstvo údajov o energetických časticiach v zemskej magnetosfére a medziplanetárnom prostredí, o čom svedčí viacero vedeckých výstupov.

Môže vás zaujímať

Česi v Belgicku sa pridali k občianskym protestom proti Babišovi