Jednou vetou

Na silvestrovské oslavy v Paríži dozrú tisíce policajtov

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Francúzske hlavné mesto sa pripravuje v pondelok na príchod nového roka prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Okrem pretrvávajúceho ohrozenia terorizmom sú dôvodom aj ďalšie ohlásené demonštrácie v rámci tzv. hnutia žltých viest, namiereného proti reformnej politike prezidenta Emmanuela Macrona, informovala tlačová agentúra DPA.

Počas silvestrovského večera má byť v Paríži nasadených približne 12.000 policajtov, oznámil policajný prefekt Michel Delpuech v pondelkovom rozhovore pre televíznu stanicu LCI. V pohotovosti bude aj 6000 príslušníkov ďalších zložiek vrátane hasičských zborov a služieb prvej pomoci.

Jubilejný Silvestrovský beh v Bratislave absolvoval rekordný počet pretekárov

Podľa údajov francúzskeho ministerstva vnútra bude v celej krajine slúžiť vyše 147.000 osôb. Obzvlášť dôkladne bude polícia dozerať na bezpečnosť pozdĺž parížskej výstavnej triedy Champs-Élysées, kde sa očakáva prítomnosť státisícov oslavujúcich. Každý z nich sa bude musieť najskôr podrobiť kontrole, povedal Delpuech. Do dejiska silvestrovských osláv je zakázané vnášať sklenené fľaše alebo pyrotechniku.

Práve v blízkosti Víťazného oblúka na Champs-Élysées je pri príležitosti príchodu nového roka pripravený ohňostroj, zatiaľ čo inde v Paríži platí podobne ako v minulosti zákaz odpaľovať pyrotechniku.

MOTO: Ako prežiť Silvester v psej koži?

Tzv. žlté vesty plánujú počas silvestrovských osláv na Champs-Élysées ďalší zo svojich protestov, ktoré sa začali ešte v novembri, pôvodne v súvislosti so zdražovaním pohonných hmôt. V príslušnej výzve na Facebooku sa hovorí o „slávnostnom a nenásilnom“ zhromaždení. Do poludňajších hodín ohlásilo svoju účasť necelých 9000 používateľov.

Predošlé demonštrácie žltých viest sprevádzali v Paríži rozsiahle výtržnosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia