Jednou vetou

Na Srí Lanke sa začal deň štátneho smútku, obete si uctili troma minútami ticha

Na Srí Lanke platí výnimočný stav

foto: TASR/AP

Troma minútami ticha si v utorok ráno obyvatelia Srí Lanky uctili takmer 300 obetí nedeľných bombových útokoch, ktoré sa odohrali v metropole Kolombo a jej okolí. Informovala o tom agentúra AFP.

Tri minúty ticha začali plynúť o 08.30 h miestneho času (05.00 h SELČ) – v čase, keď vypukol prvý zo série nedeľňajších útokov. Srílanské vlajky sú v krajine spustené na pol žrde a ľudia na znak úcty sklonili hlavy. Prezident Maithrípála Siriséna ešte v pondelok vyhlásil utorok za deň štátneho smútku.

Nedeľné výbuchy sa odohrali v troch luxusných hoteloch (v meste Kolombo a blízkom okolí) a troch katolíckych kostoloch v metropole a v mestách Negombo a Batticaloa. Bomby explodovali aj na dvoch ďalších miestach v Kolombe. Okrem spomínaných útokov sa ďalší samovražedný útočník odpálil počas razie v dome, v ktorom sa nachádzali podozriví, pri čom zahynuli traja policajti.

Polícia objavila na Srí Lanke ďalšiu bombovú nálož a detonátory

Útoky si vyžiadali najmenej 290 obetí a vyše 500 zranených. Medzi obeťami na životoch je podľa srílanských úradov aj prinajmenšom 30 cudzincov. Podľa dosiaľ potvrdených štátnych príslušností je medzi nimi osem Britov, osem Indov, troch Dánov, dvoch Španielov, dvoch Austrálčanov, dvoch Číňanov, prinajmenšom štyroch občanov USA a dvoch Švajčiarov, z ktorých má jeden dvojaké občianstvo.

Na Srí Lanke zároveň začal úderom polnoci platiť výnimočný stav. Výnimočný stav vláda zaviedla ako mimoriadne opatrenie v reakcii na útoky. Polícii a zložkám ozbrojených síl – armáde, námorníctvu a letectvu – má pomôcť zaistiť verejnú bezpečnosť. Umožní im totiž zatýkať podozrivé osoby a vyšetrovať ich bez povolenia súdu.

Najbohatší muž Dánska prišiel počas útokov na Srí Lanke o tri deti

Hovorca srílanskej vlády ešte v pondelok informoval, že nedeľné útoky spáchala miestna islamistická skupina známa pod názvom Národný Tavhíd Džamát (NTJ). Stanica BBC s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že útoky vykonala s pomocou medzinárodnej organizácie.

Po útokoch vyšlo najavo, že srílanské policajné zložky dostali od nemenovanej tajnej služby v zahraničí pred desiatimi dňami varovanie, že sunnitské hnutie NTJ by mohlo pripravovať útoky na kostoly a ambasádu Indie v Kolombe. Srílanské vedenie sa po týchto správach dostalo pod ostrú kritiku. Tamojšia vláda v reakcii uviedla, že o zmienenom varovaní nevedel premiér Ranil Vikramasinghe ani žiaden s ministrov, informuje BBC.

Počet obetí útokov sa zvýšil na 310 mŕtvych; polícia zadržala 40 osôb

Na 310 sa zvýšil počet obetí na životoch, ktoré si vyžiadali nedeľné bombové útoky na Srí Lanke. Informoval o tom v utorok ráno hovorca srílanskej polície s tým, že utŕženým zraneniam v noci na utorok podľahlo viacero osôb. Zranených podľa jeho slov naďalej zostáva približne 500 ľudí.

Hovorca, ktorého citovala agentúra AFP, dodal, že polícia dosiaľ zadržala v súvislosti s útokmi 40 osôb. Medzi nimi má byť aj vodič dodávky, ktorú údajne použili samovražední bomboví útočníci a tiež majiteľ domu, v ktorom viacerí z útočníkov bývali, informuje agentúra AP.

Útoky na Srí Lanke spáchalo zrejme sedem samovražedných atentátnikov

Na Srí Lanke sa v utorok ráno začal troma minútami ticha za obete útokov deň štátneho smútku, ktorý ešte v pondelok vyhlásil prezident Maithrípála Siriséna. Srílanské vlajky sú v krajine spustené na pol žrde a v mnohých mestách visia aj čierne zástavy.

Na Srí Lanke zároveň začal od polnoci platiť výnimočný stav. Vláda ho zaviedla ako mimoriadne opatrenie v reakcii na útoky. Polícii a zložkám ozbrojených síl – armáde, námorníctvu a letectvu – má pomôcť zaistiť verejnú bezpečnosť. Umožňuje im totiž zatýkať podozrivé osoby a vyšetrovať ich bez povolenia súdu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia