Jednou vetou

Video: Na strednej škole na Floride zahynulo viac ako 17 ľudí, strelec má 19 rokov

Snímka z floridskej strednej školy v meste Parkland, kde došlo k streľbe.

Foto: TASR/AP

Páchateľ stredajšej streľby na floridskej škole, ktorá si vyžiadala najmenej 17 mŕtvych, zverejňoval veľmi "znepokojujúce" príspevky na internetových sociálnych sieťach. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na vyjadrenia miestnych predstaviteľov a páchateľových bývalých spolužiakov.

 Podľa jedného zo študentov, ktorý utiekol pred smrtiacou streľbou, 19-ročný Nikolas Cruz zverejnil na sieti Instagram fotografiu, na ktorej pózoval so strelnou zbraňou. Podľa neho išlo ináč o plachého mladíka. Iný spolužiak tvrdil, že Cruz na Instagrame zdieľal príspevok o zabíjaní zvierat a že si v záhrade svojho domu nacvičoval streľbu zo vzduchovky.

Úrady uviedli len to, že skúmajú mimoriadne znepokojujúce príspevky, ktoré zadržaný strelec ešte pred útokom zverejnil na internete, avšak neuviedli bližšie podrobnosti.

Cruz bol zo školy vylúčený minulý školský rok pre bližšie nešpecifikovaný disciplinárny delikt a namiesto toho navštevoval inú školu v rovnakom okrese Broward County.

Podľa svedectiev spolužiakov bol však údajne vylúčený kvôli bitke s novým priateľom svojho bývalého dievčaťa. Niektorí tvrdia, že sa v priebehu posledného roka začal správať čudne.

Vyzbrojený poloautomatickou puškou

Podľa informácií miestnych úradov sa Cruz v minulosti nejakú dobu liečil na klinike duševného zdravia, kam však prestal dochádzať pred vyše rokom. Neexistovali však žiadne indície, že by mohol byť nebezpečný pre svoje okolie.

Páchateľ bol podľa prvých zistení počas útoku vyzbrojený minimálne jednou poloautomatickou puškou AR-15 (alebo podobnou zbraňou) a viacerými zásobníkmi.

Vyšetrovatelia zatiaľ len postupne zisťujú, čo sa na štátnej strednej škole Marjory Stonemanovej Douglasovej v meste Parkland, ktorú navštevuje približne 3000 žiakov, vlastne stalo. Podľa niektorých správ strelec spustil v škole požiarny alarm, podľa iných sa krátko pred útokom konal v areáli nácvik požiarneho poplachu.

Študenti a zamestnanci školy, ležiacej neďaleko mesta Boca Raton na juhu štátu Florida, po vypuknutí streľby v panike vybiehali z budovy, v ktorej následne zasahovali príslušníci špeciálnej jednotky. Žiakov potom evakuovali do inej školy v susedstve.

Najhoršie masové streľby v dejinách USA

Podľa CNN išlo o jeden z desiatich najhorších prípadov masovej streľby v moderných dejinách USA.
Medzi 17 zabitými sú dospelí aj deti. V miestnych nemocniciach hospitalizovali 16 zranených, z ktorých dvaja zomreli. Minimálne traja zranení sú v kritickom stave a viacerých museli urgentne operovať.

Nemocničné ošetrenie poskytli aj zadržanému páchateľovi, následne ho odviedla polícia. Cruza podľa miestneho šerifa zadržali neďaleko školského areálu, pri zatýkaní nekládol odpor.

Dvanásť obetí zahynulo priamo vo vnútri školskej budovy. Dve mŕtve telá sa našli pred školou a ďalšie na neďalekej ulici. Zvyšné ďalšie osoby neskôr zomreli na následky zranení.

Škola zostane po zvyšok týždňa zatvorená. Guvernér Floridy Rick Scott nariadil, aby boli až do pondelka štátne zástavy spustené na pol žrde. Florida bude financovať výdavky na pohreb obetí a psychologickú pomoc pre pozostalých.

#stonemanshooting shooter still at large…in school.. 20 to 30 injured pic.twitter.com/RKnvvAkSeX

— ROCCO? (@roccoruoppgroup) 14. února 2018

 

Miestna pobočka spravodajskej televízie Fox News informovala, že niekoľko zranených osôb ošetrili pred školou. Budovu obkľúčila polícia. Tá zároveň medzičasom cez Twitter vyzvala učiteľov a žiakov, aby nevychádzali z budovy.

Otec jedného zo študentov uviedol, že strelec mal údajne oblečenú „čiernu vestu a červené tričko“ a pravdepodobne spustil požiarny poplach. Na mieste bolo možné vidieť, ako do sanitiek nakladajú mnohých zranených.

 

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu