Jednou vetou

Na tankeri zadržanom Ukrajinou bolo najmenej sedem ruských námorníkov

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Najmenej sedem ruských námorníkov bolo na palube ruského tankera zadržaného ukrajinskou tajnou službou, informovala vo štvrtok agentúra TASS.

Odvoláva sa na facebookovú stránku Anatolija Matiosa, hlavného vojenského prokurátora Ukrajiny. Matios na nej zverejnil fotografie siedmich ruských pasov zadržaných námorníkov.

Po zadržaní ruského tankera na Ukrajine Moskva pohrozila „následkami“

Správu o stredajšom zadržaní tankera v ukrajinskom prístave Izmajil, ktorý tam vplával pod názvom Nika Spirit, oznámila vo štvrtok Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU). Ako uviedla, tanker zadržala v spolupráci s vojenskou prokuratúrou.

Podľa SBU však pohraničníci na základe medzinárodného informačného systému Equasis zistili, že ide o známy tanker NEYMA; použitý vlani na zablokovanie ukrajinských lodí v Kerčskom prielive, informovala agentúra Ukrinform.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí pre agentúru AFP uviedlo, že zisťuje podrobnosti o incidente, „aby prijalo náležité opatrenia“.

„Ak by sa Rusi stali rukojemníkmi, interpretovalo by sa to ako najhrubšie porušenie medzinárodného práva, ktorého následky by nenechali na seba dlho čakať,“ pohrozil ruský rezort diplomacie.

Ukrajina zadržala ruský ropný tanker

Incident, pri ktorom ruské námorníctvo zadržalo tri ukrajinské vojnové lode a ich posádky, sa odohral 25. novembra 2018 v Kerčskom prielive a prispel k ďalšiemu zvýšeniu napätia medzi Kyjevom a Moskvou.

Rusko tvrdí, že ukrajinské lode vlani v novembri narušili jeho hranice. Ukrajina túto interpretáciu odmieta a tvrdí, že jej lode chceli len preplávať cez Kerčský prieliv z Čierneho do Azovského mora.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia