Jednou vetou

Na tichomorskom ostrove Niue uhynul zrejme najosamelejší káčer na svete

Ilsutračné foto

Pixabay.com

Na odľahlom tichomorskom ostrove Niue uhynul káčer s menom Trevor, ktorý bol jediným zástupcom svojho druhu v tejto časti sveta. Rozhlasovú stanicu BBC o tom v pondelok informoval predseda miestnej obchodnej komory Rae Findlay, ktorý kedysi Trevorovi založil vlastnú stránku na Facebooku.

Podľa údajov prevzatých agentúrou DPA káčer padol za obeť psovi rok po tom, ako priletel na Niue a udomácnil sa vo veľkej kaluži vody. Na ostrove s niečo vyše 1500 obyvateľmi, ktorý je pridruženým územím Nového Zélandu, vyvolala táto správa prejavy ľútosti. V mene novozélandského parlamentu vyjadril občanom Niue sústrasť jeho predseda a káčerov menovec Trevor Mallard.

Trevor bol známy ako zrejme „najosamelejší“ káčer na svete. Doposiaľ nikto s určitosťou nezistil, odkiaľ na Niue priletel, predpokladá sa však, že východiskovou krajinou bol Nový Zéland, vzdialený necelých 2500 kilometrov. Práve preto ho pomenovali po uvedenom novozélandskom politikovi, ktorého priezvisko je v angličtine označením pre divú kačicu.

Dánsko začalo stavať na nemeckých hraniciach oplotenie proti pohybu diviakov

Káčer si vybral za svoje útočisko kaluž, keďže na Niue sa nenachádzajú žiadne väčšie rieky alebo jazerá. Miestni hasiči sa starali o to, aby mal vždy dostatok vody. Úvahy o dovezení kačice, ktorá by robila Trevorovi spoločnosť, sa nenaplnili, káčer sa však podľa Findlaya spriatelil s inými vtákmi žijúcimi v okolí – kohútom, sliepkou a zástupcom domáceho druhu weka.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia