Na Trumpove prázdne hrozby je zbytočné reagovať, uviedol Rúhání

Iránsky prezident Hasan Rúhání

foto: TASR/AP

Iránsky prezident Hasan Rúhání v stredu uviedol, že nie je potrebné odpovedať na "prázdne hrozby" amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informuje o tom agentúra AP.

Ide o prvé vyjadrenia iránskeho prezidenta, odkedy ho Trump varoval pred katastrofálnymi následkami vyhrážania sa Spojeným štátom. Rúhání v stredu na pôde svojho vládneho kabinetu podotkol, že existujú „zbytočné vyjadrenia a prázdne hrozby“ zo strany „niektorých amerických lídrov“.

„Nemáme potrebu reagovať na žiadne nezmyselné vyjadrenia a ani na ne odpovedať,“ podotkol Rúhání. Vzápätí dodal: „Mali by sme na ne odpovedať akciou.“

„Najsilnejšou reakciou Iránu na ich lacné vyjadrenia“ by bola podľa Rúháního „ľahostajnosť k ich sprisahaniam a voľba odporu a marenia ich plánov“.

Trump varoval Irán, aby sa nevyhrážal Spojeným štátom

Trump v pondelok ráno na Twitteri napísal: „Už sa nikdy, ale nikdy nevyhrážajte Spojeným štátom, lebo ponesiete následky, aké ešte nikto v dejinách nikdy znášať nemusel.“ Urobil tak v reakcii na nedeľňajšie vyjadrenia iránskeho prezidenta Rúháního, ktorý Spojeným štátom v súvislosti so sankciami voči Teheránu odkázal, aby sa „nezahrávali s ohňom“.

Súčasne pohrozil aj uzavretím trás na export ropy v Perzskom zálive. „Američania by mali vedieť, že mier s Iránom je matkou všetkých mierov… rovnako ako vojna (s Iránom) by bola matkou všetkých vojen,“ povedal v nedeľu Rúhání.

V pozadí vzájomnej slovnej prestrelky medzi Washingtonom a Teheránom je jednostranné odstúpenie Spojených štátov od kľúčovej jadrovej dohody s Iránom z roku 2015, o ktorom Trump rozhodol v máji tohto roka.

Môže vás zaujímať

Nezamestnaní Budapešťania sa budú môcť zdarma voziť v mestskej doprave