Na vianočných trhoch sa našiel podozrivý balík, polícia evakuovala okolie

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Podozrivý balík, ktorý policajní pyrotechnici kontrolovane zneškodnili v piatok v centre nemeckého mesta Postupim, obsahoval "cylindrický predmet s káblami, batériami a klincami". V zabalenej plechovke sa nachádzal biely prášok neznámeho zloženia, nenašla sa však zatiaľ žiadna rozbuška.


Informovalo o tom internetové vydanie lokálneho denníka Potsdamer Neueste Nachrichten s odvolaním sa na policajné zdroje. Podľa slov brandenburského krajinského ministra vnútra Karla-Heinza Schrötera sa v balíku nachádzala aj zábavná pyrotechnika. Zatiaľ však všetko nasvedčuje tomu, že balík nemal predpoklady explodovať.

Situácia v meste je po evakuácii centra vrátane časti vianočných trhov a bombovom poplachu relatívne pokojná. Na voľne prístupnej časti sa napriek výzvam polície, aby občania rezignovali v piatok na návštevu vianočných trhov, zdržujú nielen rodiny s deťmi navštevujúce otvorené stánky s klobáskami či hračkami, ale aj skupinky zvedavcov.

Nervozita obyvateľov rastie

V radoch evakuovaných, ktorí by sa v krátkom čase mali konečne vrátiť do svojich domovov, sa však v skorých večerných hodinách začala evidentne šíriť rastúca nervozita.

Uzavretú oblasť neotvorili ani po zneškodnení balíka, prebiehajú tam policajné úkony vrátane nasadenia psovoda so špeciálne vycvičeným pomocníkom, ako aj pátranie po možných ďalších zásielkach podobného charakteru.
Primátor mesta Jann Jakobs sa poďakoval mužom zákona za profesionalitu a nasadenie, ako aj občanom za porozumenie.

Nemecká polícia čaká na výsledky z Postupimu

Aj keď práve on predtým vyhlásil, že predpokladá opätovné sprístupnenie vianočných trhov v sobotu, šéforganizátor podujatia Peter Klemm sa pre televíznu spoločnosť n-tv vyjadril, že je zatiaľ nejasné, kedy sa brány trhov opäť otvoria širokej verejnosti.

Bezpečnostné zložky v iných častiach Nemecka čakajú zatiaľ na správy z Postupimu, aby rozhodli o prípadných preventívnych bezpečnostných opatreniach, ak by sa potvrdilo pôvodné podozrenie, že bombový poplach bol opodstatnený. Týka sa to aj polície v Berlíne, ktorá už deklarovala, že čaká na objasnenie postupimskej kauzy.

Môže vás zaujímať

Mladík sa na súde priznal k zhodeniu chlapca z vyhliadky v Tate Modern