Jednou vetou

Na zozname samovražedných atentátnikov je aj údajne mŕtvy islamista z Nemecka

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Sami J., dvadsaťsedemročný islamista zo Solingenu v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, ktorý patril už v roku 2012 medzi vedúce osobnosti tamojšej islamistickej scény a podľa informácií Západonemeckého rozhlasu (WDR) spával príležitostne v miestnej mešite, figuruje na zozname 173 potenciálnych samovražedných atentátnikov, ktorým disponuje Interpol. Informáciu zverejnilo dnes nemecké periodikum Die Welt.

Džihádisti z tzv. Islamského štátu vyhlásili pritom muža zo Solingenu v uplynulom mesiaci prekvapujúco za mŕtveho. Znalci nemeckej islamistickej scény sú však zdržanliví a majú pochybnosti o hodnovernosti tejto informácie.

Ako uviedol jeden z nich, Guido Steinberg z Berlína, zdá sa, že IS sa uchyľuje k akejsi vedomej hre s cieľom vyvolať zmätok a zachovať tak pre európskych bojovníkov možnosť návratu do vlasti. Navyše sa takéto informácie môžu prejaviť aj na znížení intenzity pátrania po týchto osobách, dodal.

O zozname, ktorý získali príslušníci irackých jednotiek osobitého určenia pri bojoch o Mósul, nie je známe, nakoľko je aktuálny.

Môže vás zaujímať

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných