Jednou vetou

Náčelník generálneho štábu iránskej armády: Teherán sa nepodvolí tlaku USA

Iránsky prezident Hasan Rúhání

foto: TASR/AP

Za "nelojálnych a krutých" označil v stredu lídrov USA v parlamente v Teheráne iránsky generál Mohammad Bágherí. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na iránsku štátnu tlačovú agentúru IRNA.

Teherán sa podľa neho nepodvolí tlaku Spojených štátov, aby obmedzil svoje vojenské aktivity. „Iránske ozbrojené sily sú v súčasnosti, vďaka Bohu, viac pripravené než kedykoľvek predtým a nebudú čakať, kým dostanú povolenie alebo schválenie od nejakej mocnosti, aby mohli posilňovať svoju obranyschopnosť,“ povedal generálmajor Bágherí, náčelník generálneho štábu iránskych ozbrojených síl.

Pompeo pohrozil Iránu najtvrdšími sankciami v dejinách

Amerických predstaviteľov zároveň nazval „nelojálnymi, krutými, zločinnými, izolovanými, nahnevanými, skorumpovanými a na výplatnej listine sionistického režimu“. Zároveň dodal, že Washington nemá dostatočnú guráž na vojenskú konfrontáciu s Teheránom.

Jeho vyhlásenia prichádzajú dva dni po tom, čo americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo uviedol, že Washington uvalí na Irán „najväčšie sankcie v dejinách“ v prípade, ak Teherán neobmedzí svoj regionálny vplyv a raketový program.

Americký prezident Donald Trump sa začiatkom mája rozhodol odstúpiť od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom, pripomína Reuters.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia