Nacionalisti v Chorvátsku protestovali proti nepotrestaniu vojnových zločincov

Ilsutračné foto

foto: Pixabay.com

Tisíce pravicových nacionalistov sa zišli na protestnom zhromaždení v Chorvátsku, tvrdiac, že vláda nerobí dosť pre potrestanie srbských zločincov z vojny v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Informáciu priniesla agentúra AP.

obotňajší protest vo východochorvátskom meste Vukovar odráža nedávny nárast pravicových nálad v Chorvátsku, ktoré vstúpilo do Európskej únie v roku 2013.

Vukovar bol zničený pri útokoch Srbmi vedenej juhoslovanskej armády počas vojny v Chorvátsku v rokoch 1991-1995, v ktorej bolo zabitých najmenej desaťtisíc ľudí. Konflikt vypukol po tom, ako Chorvátsko vyhlásilo nezávislosť od bývalej Juhoslávie, čo vyvolalo rebéliu menšinových Srbov.

Organizátori protestu proti rasizmu v Berlíne odhadli účasť na 240-tisíc osôb

Podľa demonštrantov ľudia, ktorí spáchali vojnové zločiny, sa stále slobodne prechádzajú po uliciach. Starosta Vukovaru Ivan Penava vyhlásil, že „sme zlyhali ako štát“.

Chorvátske médiá tvrdia, že konzervatívny premiér Andrej Plenkovič čelí tlaku stúpencov tvrdej pravicovej línie vo svojej vládnucej strane Chorvátske demokratické spoločenstvo.

Môže vás zaujímať

Násilnosti medzi väzňami si v brazílskom väzení vyžiadali 15 obetí