Jednou vetou

Nad Saudskou Arábiou zneškodnili balistickú raketu vypálenu z Jemenu

Ilustračné foto

Foto: TASR

Saudskoarabská protivzdušná obrana zneškodnila v nedeľu večer nad hlavným mestom Rijád balistickú raketu vypálenú z Jemenu. Informovala o tom agentúra BNO News s odvolaním sa miestne zdroje. Incident sa odohral okolo 23.30 h miestneho času (22.30 h SELČ), keď metropolou otriaslo niekoľko hlasných výbuchov. Mnohí obyvatelia uviedli, že v ich bytoch sa triasli dvere a okná.

Podľa štátnej televízie Saudi 1 sa balistickú raketu podarilo zachytiť nad severovýchodom Rijádu ešte predtým, ako bola schopná zasiahnuť svoj cieľ. Ďalšie podrobnosti o tejto udalosti nie sú známe. Na sociálnych sieťach bolo zverejnených niekoľko videí, ktoré zachytávajú štart rakiet protivzdušnej obrany i zneškodnenie nepriateľskej rakety. Najmenej jedna raketa obranného systému však minula svoj cieľ a dopadla na zem, čo spôsobilo jeden z výbuchov. Informácie o prípadných zranených zatiaľ nie sú známe.

Za uplynulý rok vypálili niekoľko balistických rakiet na územie Saudskej Arábie jemenskí šiiskí povstalci známi ako húsíovia. Vojenská koalícia pod velením Saudskej Arábie intervenovala v Jemene v marci 2015 so zámerom poraziť Iránom podporovaných húsíov a obnoviť medzinárodne uznanú vládu prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího. To sa jej však zatiaľ nepodarilo a vojna v tejto chudobnej krajine stále pokračuje.

Môže vás zaujímať

Airbus postaví prvú medziplanetárnu nákladnú loď