Jednou vetou

Najaktívnejšia filipínska sopka Mayon chrlila po erupciách oblaky popola

foto: TASR, zdroj: TASR
Najaktívnejšia filipínska sopka Mayon chrlila vo štvrtok po dvoch erupciách oblaky popola, informovala agentúra DPA. Tamojší vedci varovali pred náhlymi výbuchmi, prúdmi lávy a padaním popola a skál na vrchných a stredných úbočiach sopky.

Oblaky dymu stúpali po prvej erupcii do výšky 600 metrov a po druhej 200 metrov nad jej vrcholom. Podľa Filipínskeho inštitútu seizmológie a vulkanológie platí zóna ohrozenia v okruhu šiestich kilometrov okolo sopky a niekde až v okruhu siedmich kilometrov.

K erupcii sopky Mayon došlo naposledy 13. januára tohto roku a úrady vtedy nariadili evakuáciu viac ako 80.000 obyvateľom okolitých miest a dedín.

Na ostrove Sulawesi vybuchla sopka Soputan

Sopka Mayon, vysoká 2480 metrov, sa nachádza v provincii Albay na severozápade Filipín, približne 340 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Manila. Vulkán sa vďaka svojmu klasickému kužeľovitému tvaru stal vyhľadávanou atrakciou pre horolezcov a turistov, ale v uplynulých 500 rokoch vybuchol asi 50-krát, niekedy aj explozívne.

Najničivejšia erupcia sa odohrala v roku 1814, keď zahynulo viac ako 1200 ľudí a mesto Cagsawa sa ocitlo pod nánosmi vulkanického bahna.

Filipíny, ktoré majú približne 22 aktívnych sopiek, ležia v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, kde je zvýšená vulkanická aktivita a vyskytuje sa tam približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia