Jednou vetou

Najhľadanejšieho tureckého pučistu Adila Öksüza videli v Berlíne

Adil Öksüz

foto: yekvucut.com

Najhľadanejšia osoba obvinená zo zosnovania neúspešného pokusu o vojenský prevrat v Turecku z 15. júla 2016 sa nachádzala začiatkom tohto roka v nemeckej metropole Berlín. Informovala o tom v stredu agentúra Anadolu s odvolaním sa na svedkov.

Podľa nich Adil Öksüz, lektor teológie, ktorý je už takmer dva roky na úteku, sa zdržiaval v malom byte vo štvrti Neukölln v centrálnej časti Berlína pod ochranou členov tzv. Fethullahovej teroristickej organizácie (FETÖ).

Erdogan sľubuje Rakúsku odvetné opatrenia za zatvorenie mešít

Anadolu ďalej uvádza, že byt, ktorý údajne využívali aj ďalší predstavitelia FETÖ na úteku, objavili jej redaktori.
Svedkovia pre agentúru uviedli, že finančnú podporu na prenájom bytu poskytoval skupine istý Ali A., v Berlíne pôsobiaci turecký podnikateľ s predpokladanými väzbami na FETÖ.

Tureckí predstavitelia opakovane vyzývali nemeckú vládu, aby dala Öksüza zatknúť a vydala do Turecka po tom, čo dostali desiatky tipov, že sa v Nemecku ukrýva. Turecké médiá už vlani v auguste informovali, že svedkovia videli Öksüza v Nemecku. Neskôr nemecká kancelárka Angela Merkelová v telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom prisľúbila okamžité prešetrenie tejto veci.

Zomrel známy turecký mediálny magnát Erdogan Demirören

Öksüz, ktorého po zmarení puču zadržali neďaleko leteckej základne Akinci ležiacej pri Ankare a po prepustení na kauciu ušiel, je považovaný za blízkeho spolupracovníka Fethullaha Gülena. Práve tohto muža, ktorý od roku 1999 žije v exile v USA, Ankara obviňuje z neúspešného pokusu o vojenský prevrat. Turecko žiada USA o jeho vydanie. Gülen však akúkoľvek svoju účasť na pokuse o prevrat popiera.

V Nemecku, kde žijú viac ako tri milióny tureckých prisťahovalcov, má FETÖ veľkú sieť s desiatkami súkromných škôl, podnikov a mediálnych organizácií. Od pokusu o prevrat utieklo z Turecka a ďalších krajín do Nemecka takmer 4000 predpokladaných členov FETÖ. Niektorí z nich – vrátane bývalých vojakov a diplomatov – požiadali v Nemecku o azyl, dodáva Anadolu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia