Jednou vetou

Najmenej 95 ľudí zabili ozbrojenci v dedine obývanej etnikom Dogonov

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Najmenej 95 ľudí usmrtili v noci na pondelok ozbrojenci v dedine v strednej časti Mali obývanej príslušníkmi lovecko-roľníckeho etnika Dogonov.

Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaných príslušníkov miestnych úradov i malijských bezpečnostných síl, podľa ktorých ide o predbežný počet obetí.

Ozbrojenci na motorkách zabili pri viacerých útokoch desiatky osôb v Nigérii

„Momentálne máme 95 mŕtvych civilistov. Ich telá sú spálené, a stále hľadáme ďalších,“ uviedol činiteľ z okresu Koundou, v ktorom sa nachádza zmienená napadnutá dedina Sobane-Kou.

Príslušník malijských bezpečnostných síl uviedol, že celá „dedina Dogonov bola v podstate vyhladená“.

Incident je zjavne posledným zo série etnicky motivovaných útokov, píše AFP. Dodáva, že násilné útoky z pomsty sa začali, keď sa v tomto regióne objavila prevažne džihádistická skupina kmeňa Fulanov, vedená kňazom Amadouom Koufom, ktorá začala útočiť na etnické skupiny Dogonov a Bambarov.

Fulanovia sa živia prevažne chovom a obchodovaním s dobytkom, zatiaľ čo Dogonovia a Bambarovia sú tradične roľníkmi. Misia OSN v Mali (MINUSMA) 16. mája oznámila, že pri útokoch na kmeň Fulanov v regiónoch Mopti a Segou v strednej časti Mali zaznamenala od vlaňajšieho januára „prinajmenšom 488 úmrtí“.

Pri najkrvavejšom z týchto útokov bolo v marci v dedine Ogossagou pri hranici s Burkinou Faso zmasakrovaných zhruba 160 členov kmeňa Fulanov. Z útoku sú obviňovaní práve Dogonovia.

Polícia postrelila muža ohrozujúceho ľudí na vlakovej stanici v Malmö

MINUSMA zároveň uviedla, že ozbrojení Fulanovia zapríčinili od januára 2018 „63 úmrtí“ civilistov v regióne Mopti.
Zmienený kňaz Koufa sa ešte v marci 2017 pridal k novovzniknutej džihádistickej Skupine na podporu islamu a moslimov (GSIM) napojenej na al-Káidu, píše AFP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia