Najsilnejšia nosná raketa sveta Falcon Heavy odštartovala na svoj prvý let

Najsilnejšia nosná raketa sveta Falcon Heavy odštartovala na svoj prvý let na Floride 6. februára 2018

foto: TASR/AP

Najsilnejšia nosná raketa sveta Falcon Heavy z dielne súkromnej americkej aerokozmickej spoločnosti SpaceX v utorok odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride na svoj prvý skúšobný let.

Štart rakety odložili o vyše dve hodiny pre nepriaznivé poveternostné podmienky. Raketa má dvojnásobnú nosnosť než akákoľvek iná nosná raketa, informuje stanica BBC.

Falcon Heavy vynesie do vesmíru zatiaľ iba skúšobný náklad – modul, v ktorom sa nachádza súkromný športový automobil Tesla Roadster zakladateľa spoločnosti SpaceX Elona Muska. Na sedadle vodiča je pripevnená figurína astronauta. Náklad sa dostane na obežnú dráhu Slnka, pričom bude pravidelne prelietavať okolo Marsu.

„Automobil bude od Zeme vzdialený približne 400 miliónov kilometrov a bude sa pohybovať rýchlosťou 11 kilometrov za sekundu. Odhadujeme, že na danej orbite zostane niekoľko stoviek miliónov rokov, možno aj miliardu,“ povedal Musk na pondelkovej tlačovej konferencii.
Tri kamery pripevnené k modulu budú poskytovať podľa Muska „epické pohľady“.

Falcon Heavy pozostáva z troch ťažných rakiet Falcon 9. Trojitá konfigurácia raketových urýchľovačov si však vyžiadala špecifické úpravy vrátane posilnenia stredovej časti.

Celkovo 27 motorov Merlin dokáže vygenerovať ťah so silou takmer 23.000 kilonewtonov, čo je o niečo viac než dvojnásobok dosiaľ najsilnejšej nosnej rakety Delta IV Heavy, ktorú prevádzkuje spoločnosť United Launch Alliance.

 

Môže vás zaujímať

Kornijenko: Vytvorenie nového zákona o osobitnom štatúte Donbasu môže trvať rok