Jednou vetou

Najväčšie demokratické voľby v dejinách planéty. 900 miliónov Indov volí poslancov

Sonia Gándhíová a indický premiér Naréndra Módí

autorská koláž hlavne.sk, Twitter, Saurabh Das/AP

Najväčšie demokratické voľby, aké táto planéta zažila. Deväťsto miliónov Indov si v priebehu šiestich týždňov volí 542 členov parlamentu. Ako to zvládajú? Nuž povedzme, že len na zabezpečenie hladkého priebehu volieb je potrebných trikrát toľko ľudí, čo na Slovensku môže aktívne voliť.

V Británii sa uskutočnia voľby do Európskeho parlamentu

Slovensko v máji ukončí svoj volebný hattrick. Ešte na jeseň 2018 sme si v komunálnych voľbách zvolili starostov, primátorov a členov obecných zastupiteľstiev. Neskôr, v marci sme do prezidentského paláca poslali prvú ženu v dejinách. No a tento mesiac zasa na päť rokov zamestnáme zopár Slovákov v Bruseli. Volíme totižto členov Európskeho parlamentu.

Prezident Bolsonaro dekrétom uľahčil prístup k zbraniam a strelivu

Samozrejme, treba dodať, že voľba hlavy štátu mala dve kolá. Prvého sa zúčastnilo takmer 49% elektorátu, druhého len necelých 42%. Ku komunálnym voľbám prišla takisto len asi polovica oprávnených voličov. Pri eurovoľbách aj tie najoptimistickejšie predpovede hovoria o asi pätine možných zúčastnených z takmer štyri a pol milióna Slovákov.

Rekordný počet žien, sedemdesiatnici, alebo starosta gej. Kto porazí Trumpa?

Bronzom pokryté 182-metrov vysoké monumentálne dielo s názvom Socha jednoty. Zobrazuje Sardára Patéla, jedného z hrdinov boja za nezávislosť Indie od britskej nadvlády. | foto: TASR

Spomeňme si, koľko hádok a kontroverzií sme zažili pred primátorskými voľbami. Koľko nepravdivých informácií, klamstiev, útokov a konšpirácií zaplavilo sociálne siete pred prezidentskými voľbami. Na európsku kampaň nám viac-menej nezostali peniaze, chuť ani energia.

V roku 89 mohol padnúť komunizmus aj v Číne. Potom prišli tanky a začala streľba

39 volebných dní… za sebou

No a teraz si predstavte, že by nás k voľbám šlo o čosi viac. Asi dvesto krát viac. Zároveň si predstavte, že by netrvali jeden deň, ale vyše mesiaca. Takýto masívny festival demokracie zažívajú len a len obyvatelia druhej najľudnatejšej krajiny na svete – Indie.

Cyklón Faní si už v Indii vyžiadal obete na životoch

Indovia si od 11. apríla do 19. mája 2019 volia 542 z 545 členov dolnej komory indického parlamentu Lok Sabha (zvyšní dvaja členovia sú nominovaní prezidentom). Voľby majú sedem fáz naprieč regiónmi krajiny. Zúčastniť sa ich môže vyše 900 miliónov oprávnených voličov, zástupcov si vyberajú v jednomandátových volebných obvodoch.

Pri útoku maoistov zahynul poslanec indického parlamentu

Indický premiér Naréndra Módí a čínsky prezident Si Ťin-pching. | foto: TASR/AP

Čo neurobíme pre demokraciu

Indický volebný zákon zaručuje, že do dvoch kilometrov od každého obydlia sa v určitej fáze volieb objaví volebná miestnosť. A to aj v prípade, že v danom dvojkilometrovom okruhu žije jeden jediný človek.

Čaputová sa stala Európskou osobnosťou roka

Priebeh volieb zabezpečuje závratných dvanásť miliónov úradníkov v milióne volebných miestností. Do všetkých, aj tých najposlednejších kútov krajiny ich dopravia stovky špeciálne vypravených vlakov, lode, lietadlá, ba dokonca slony či ťavy.

S Trumpom je spokojných 46 percent Američanov

Elektronický volebný prístroj. Volič stlačí tlačidlo vedľa mena kandidáta, ktorého chce voliť. | eci.gov.in

Na rozdiel od Slovákov, Indovia nevhadzujú vyplnené volebné lístky v obálkach do urien. Na výkon svojho práva využívajú elektronické prístroje, ktoré po odvolení zároveň vyhotovia fyzickú kópiu hlasu, aby pri ich spočítavaní nevznikli žiadne pochybnosti.

Knižné vydanie Muellerovej správy sa stalo bestsellerom

Čo je v hre

Predsedu vlády dokáže v indickom parlamente zvoliť len väčšina s minimálnym počtom 272 poslancov. V prieskumoch vedie stredopravá Národná demokratická aliancia pod vedením súčasného premiéra Naréndra Módího. Po druhom mieste poškuľuje Spojená progresívna aliancie, ktorej predsedá Sonia Gándhíová, manželka bývalého zavraždeného premiéra Rádžíva Gándhího.

Donald Trump prijal v Bielom dome Petra Pellegriniho

Taj Mahal. India. | foto: Pixabay.com

Sčítavanie hlasov sa odohrá 23. mája a v ten istý deň by mali byť ohlásené aj výsledky volieb.

Sulík Čaputovú kritizuje, politológovia sa jej zastali

Môže vás zaujímať

V Istanbule otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom