Jednou vetou

Najvyšší súd USA pozastavil pridanie otázky o občianstve do sčítania ľudu

Budova Kapitolu vo Washingtone

foto: TASR

Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok prekvapivo pozastavil rozhodnutie administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa, pridať do plánovaného sčítania ľudu otázku týkajúcu sa štátnej príslušnosti respondentov. Písala o tom agentúra AP.

Odporcovia prezidentovho návrhu teraz argumentujú, že nezostal čas na ďalšie riešenie danej otázky. Dotazníky pre potreby sčítania, ktoré sa má konať v roku 2020, by totiž mali začať byť tlačené už na budúci týždeň.

Trump v reakcii na rozhodnutie súdu na Twiterri uviedol, že sa už obrátil na právnikov s otázkou, či by mohli „pozastaviť cenzus tak dlho, ako bude treba“, kým „súd dostane dostatok dodatočných informácií, ktoré mu umožnia vyniesť konečný verdikt“.

Trump zostril tón aj voči Indii, požaduje zrušiť nové dovozné clá

Ako pripomína agentúra AP, spor o to, či by mala byť do sčítania ľudu pridaná otázka týkajúca sa štátnej príslušnosti, v sebe nesie silný politický náboj.

Proti sú najmä mestá a štáty, ktorým dominujú demokrati. Boja sa totiž, že pridanie danej otázky do sčítania by ich pripravilo o prostriedky z federálneho rozpočtu, keďže by od účasti odradilo príslušníkov menšín. Tí majú tendenciu podporovať vo voľbách práve demokratov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia